16 AĞUSTOS 2018

Önce tabiatta ders yaptılar sonra resim sergisi açtılar

Samsun Atakum ilçesi Anafartalar Anadolu Lisesi öğrencileri önce doğa harikası Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti´nde ders yaptılar sonra da resim sergisi açtı. Serginin açılışını yapan Samsun Valisi İbrahim Şahin, sınıfta yapılan eğitimde çocukların sıkıldığını bu nedenle öğrencilere sınıfı özleyeceği yöntem geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Önce tabiatta ders yaptılar sonra resim sergisi açtılar

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Atakum ilçesi Anafartalar Anadolu Lisesi’nde düzenlenen ‘Tabiatta Ders Var Projesi’ kapanış törenine katıldı. Törende konuşan Vali Şahin, ‘Tabiatta Ders Var Projesi’ ile birçok okuldaki öğrencilerin, Büyükşehir Belediyesi'nin büyük katkılarıyla UNESCO geçici listesine konulan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde ders gördüğünü söyledi.

Kuş Cenneti'nin gelecek nesiller için muhafaza edilmesi gerektiğini ifade eden Vali Şahin, "Sırf burayı muhafaza edelim diye mi siz öğrencilerimizi buralara taşıyıp ders işlettik. Hayır. Sınıfta yapılan eğitim çocukları sıkıyor. Çocuklar kışın kar yağsın da okul tatil olsun diye bekliyorlar. Biz okula gitmeyelim düşüncesindeler. O zaman bizim bu döngüyü tersine döndürmemiz gerekiyordu. Öğrencilere sınıfı özleteceğimiz bir yöntem geliştirmemiz gerekiyordu. Önemli olan eğitim. Bu ister sınıf içinde olur, isterse sınıf dışında olur. Eğitim şart, eğitim olmadan hiçbir şey olmuyor. Eğer kaliteli bir eğitim alıyorsak problem yok. Biz Samsun'u eğitimde ilk ona giren şehirlerin içerisinde görmek istiyoruz” dedi.

BU ÜLKEDE YAŞAYAN HER BİR FERDİN EĞİTİME KATKI SAĞLAMASI GEREKİYOR'
Bu ülkede yaşayan her bir ferdin eğitime katkı sağlaması gerektiğine de dikkat çeken Vali Şahin, "Eğer biz bunu yapamazsak üçüncü dünya ülkesi olmaya devam ederiz. Biz Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılı 2023 yılında dünyada ilk ona giren ülkeler arasında olmak durumundayız. Onun için de gece gündüz çalışacağız. Üreteceğiz, tüketeceğiz ve aynı zamanda da satacağız. Dışa bağımlılığı asgari düzeye indirip, dışarıya ürün satan bir ülke haline geleceğiz. Bunu tarımla değil, yazılımla yapacağız. Yani yazılım satacağız. ‘Tabiatta Ders Var Projesi’yle öğrencilerimize dersin dışında tabiattaki canlıları tanımalarını da sağlıyoruz. İki yıl içerisinde 80 okul, 1988 öğrenci, 142 öğretmen ve 132 öğretmen adayı ile 2262 faydalanıcı bu proje süresi içerisinde yer aldı. Bu sayıyı 3 bin 4 binlere çıkaralım. Ben bu projede emeği geçen, katkısı olan herkesi ve siz öğrencileri yürükten kutluyorum! ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali İbrahim Şahin, ‘Tabiatta Ders Var Projesi’ kapsamında Kızılırmak Kuş Cenneti'nde ders gören öğrencilerin deltadaki deneyimlerinden etkilenerek yaptıkları kuşların resim sergisi açılışını gerçekleştirdi. Sergi açılış töreninin ardından Vali Şahin ve diğer protokol üyeleri öğrencilerin yaptıkları resim sergisini gezerek bilgi aldı. Daha sonra Anafartalar Anadolu Lisesi öğrencisi Duygu Yıldırım ve Şeyda Dokumacı yaptıkları bir resmi Vli Şahin'e hediye etti.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Komando birliği sayısı 12’den 16’ya çıkarıldı
Komando birliği sayısı 12’den 16’ya çıkarıldı
Üniversiteli Mert kaldırımda yürürken canından oldu
Üniversiteli Mert kaldırımda yürürken canından oldu