GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-08-2018 16:00   Güncelleme : 08-08-2018 18:01

Ordu'da felaket üstüne felaket: Sel kenti vurdu, tünelde araç yandı

Ordu'da sabah saatlerinde etkiliolan şiddetli sağanak yağışlar bazı ilçelerde etkili oldu. Yağışlardan derelerin taşması sonucu evler sular altında kaldı. Bahçelerde toplanan fındıkları ve bazı büyükbaş hayvanları sel alıp götürdü. Heyelan nedeniyle köprüler çöktü, yollar kapandı. Nefise Akçelik Tüneli'nde bir aracın yanması, ardından zincirleme kaza olması nedeniyle Samsun-Ordu karayolu uzun süre trafiği kapandı.

Ordu'da felaket üstüne felaket: Sel kenti vurdu, tünelde araç yandı

Meteorolojinin yaptığı sel ve taşkın uyarısıyla birlikte Ordu'da sabah saatlerinde başlayan yağışlar özellikle Ordu'nun Fatsa, Ünye, Perşembe, İkizce, Aybastı ve yüksek mahallelerinde  hayatı olumsuz yönde etkiledi. 

YOLLAR ÇÖKTÜ
Şiddetli yağışlar nedeniyle dere ve ırmakların taşması sonucu Konakbaşı Mahallesi'ndeki Fatsa Organize Sanayi Bölgesini sular altında kaldı. Yine Fatsa'nın Yalıköy Mahallesinde  selden dolayı yollar çöktü, ev ve işyerlerini su bastı. Bazı araçlar ise selin getirdiği moloz parçalarına gömüldü. Bolaman'da fırtına nedeniyle elektrik direkleri devrildi. 

HAVADAN KEŞİF YAPILDI
Ünye-Fatsa arasındaki Cevizdere ile birlikte 4 köprü taşkın nedeniyle yıkıldı. Bu nedenle iki ilçe ile bağlantı yolu kesildi. Ayrıca Ünye ilçesinde sel sularının yükselmesi sonucu bazı vatandaşları evlerindeki çatılarına çıktı. Ünye'de bir tekstil fabrikasında 164 kişinin kurtarılmayı beklediği belirtildi. Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı'nın helikopteri ise durum tespiti inin bölgede keşif uçuşu yaptı. Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, su taşkınları be heyelandan 4 kişinin yaralandığını, Karadeniz Sahil Yolu'nun Samsun-Ordu, Ordu-Samsun istikametlerinin ulaşıma kapalı olduğunu söyledi.

 

YOLLAR DEREYE DÖNDÜ
Yüksek kesimlerde ise bahçelerden toplanan çuvallar içindeki fındıkları sel suları alıp götürdü. Harmana bırakılan fındıklar ise sel sularına karıştı. Bazı büyükbaş hayvanlar da sürüklenerek telef oldu. Yine fındık bahçelerini adeta dereye dönüştüren sular ekili alanlarda da büyük hasara yolaçtı. Gök gürültülü ve sağanak yağışlar bu ilçelerde heyelanlara da neden oldu. Bu nedenle bazı mahalle yollarının ilçelerle olan bağlantısı kesildi. Yollarda biriken molozlar, sürüklenen ağaçlar ise araçlara geçit vermedi. 

FINDIK İŞÇİLERİ TAHLİYE EDİLDİ
Büyük bir afetin yaşandığı bölgede çok sayıda ev ve işyerlerını su basarken, Güney Doğu ilçelerinden fındık toplamak için gelenlerin kaldığı Perşembe ilçesinde Akçaova Irmağı kenarındaki kamp çadırları da yükselen suların altında kaldı. 600 işçi ve ailesi AFAD ekipleri tarafından, Kırlı İlkokulu Spor Salonu'na yerleştirildi. Yine Fatsa'da Güney Doğu'lu işçilerin kamp çadırları sular altında kaldı. Bu işçiler zamanın yapılan tahliye ile yüksek kesimlere çıkartıldı.

YAVRU KARACA KURTARILDI
Perşembe ilçesinde  yavru bir karacanın Kaçalı Köprüsü'nden dereye düşmesi ve boğulma tehlikesi geçirmesi üzerine itfaiye ekiplerini harekete geçirdi. Yavru karaca yoğun çalışma sonunda kurtarıldı.

TÜNELDE YANGIN PANİĞİ
Bu arada Karadeniz Sahil Yolu üzerindeki Nefise Akçelik Tüneli içinde henüz bilinmeyen bir nedenle ticari bir araç yanmaya başladı. Alevlerin büyümesi üzerine tünel içinde büyük bir panik yaşandı. Bazı sürücüler yangının büyüme olasılığına karşı araçlarını terketti. Bazıları da dumandan raharsızlandıç Bu arada ismi henüz açıklanmayan sürücü de yangın tüpüyle aracını söndürmeye çalıştı. Ancak tüpten çıkan kuru kimyevi toz bir anda  ortalığı sis bulutuna çevirdi. Bu nedenle başka bir  araç sürücüsü önünü göremediği için aynı istikamete giden başka bir otomobile çarptı. Yangın ve zincirleme kaza nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu'ndaki Samsun-Ordu bölümü trafiğe kapatıldı. Bu yüzden uzun araç konvoyu oluştu.

ÜNYE BELEDİYE BAŞKANI: İKİNCİ SEL FELAKATİ
İlçede meydana gelen sel felaketi ile ilgili konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, "Ünye'de son bir ayda iki sel meydana geldi. Bunun boyutu çok farklı. Üst bölgelerdeki alternatif köprüler de yıkılmış vaziyette. Sabah saatlerinden beri sahadayız. Can kaybımız yok, göçük altında kalıp yaralananlar hastaneye sevk edildi. Yoğunlukla iş bölgesinde taşkın meydana geldi. Fabrikada çalışan 165 kişi helikopterle kurtarılıyor" dedi.

ORDU BELEDİYE BAŞKANI YILMAZ: 7 İLÇEMİZDE AFET VAR
Kentte yaşanan sel felaketiyle ilgili konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, "Karadeniz Sahil Yolunda 1 köprü yıkıldı, toplam 8 köprü yıkıldı. Mahsur kalan 165 kişiyi kurtarma çalışması helikopterle sürüyor. 7 ilçemizde afet var. 550 fındık işçisi tahliye edildi " dedi.

METREKAREYE 80 KİLO YAĞIŞ DÜŞTÜ
Ordu Valiliği'nden sel felaketi ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada Perşembe, Fatsa ve Ünye İlçelerinde metrekareye yer yer yaklaşık 80 kilogram yağış düştüğü belirtilirken bu bölgelerde çok sayıda heyelan, toprak kayması, su baskını ve dere-ırmak taşması olayı meydana geldiği ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Ünye ilçemizin Çevizdere mevkiinde bulunan Karadeniz Sahil Yolu'ndaki ulaşımı sağlayan Cevizdere Köprüsü'nde sel nedeniyle çökme meydana gelmiş ve Devlet Karayolu çift taraflı olarak trafiğe kapatılmıştır. Daha sonra yapılan inceleme sonucu, karayolu üzerinde bulunan diğer köprü üzerinden çift taraflı kontrollü olarak ulaşım yeniden başlamıştır. Ünye ilçemizin Yiğitler Mahallesinde, toprak kayması sonucu fındık toplayan 5 kişi yaralandığı ihbarının alınması üzerine, arama-kurtarma ekiplerince olaya anında müdahale edilmiş ve 112 acil ambulans ekiplerince saat 15.00 itibariyle yaralılara ulaşılarak, müdahalede bulunulmuştur. İlk bilgilere göre yaralıların hayati tehlikesi olmadığı belirtilmiştir.  Ünye ilçemizin Cevizli Mahallesi'nde sel baskını nedeniyle evinde mahsur kalan Turhan Şahin isimli vatandaşımızı kurtarmak için iş makineleri devreye sokulmuş ve Sahil Güvenlik Komutanlığından helikopter talebinde bulunulmuştur. Mahsur kalan vatandaşımızı kurtarma çalışmaları sürdürülmektedir. Ünye ilçemizin Cevizdere mevkiinde faaliyet gösteren bir tekstil işletmesinde mahsur kalan 165 işçiyi kurtarmak için ekipler çalışmalarını sürdürmektedir."

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA