GENEL
Giriş Tarihi : 20-07-2022 18:14

Otel Kanal Yöneticisi Nedir?

Otel Kanal Yöneticisi Nedir?

Kanal yöneticisi, otellerin farklı online satış kanallarında yer alarak oda takvimlerini çeşitli seyahat pazarlarında yayınlamalarını sağlayan bir otel yazılım sistemidir. Aynı zamanda otel işletmelerinin oda fiyatlarını belirleme ve müsaitlik durumlarını güncelleme gibi rutin olarak yaptıkları bu işlemlerin hem daha hızlı hem de hatasız olarak gerçekleştirilmesini sağlar. Bu işlemlerin manuel olarak gerçekleştirilmesi zaman kaybı ve iş yükü isteyen bir süreçtir. Kanal yöneticisine oda tipleri, konukların maksimum ve minimum sayıları tanımlandıktan sonra belirli formüller ışığında odalara uygun fiyatlandırmalar yapılabilir. 

Kanal Yöneticisi Kullanmanın Oteller İçin Avantajları Nelerdir?

Kanal Yöneticisi kullanmanın otel işletmelerine birçok faydası bulunur. Bu faydalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Odlardan birinin satışı gerçekleştiğinde bu oda otomatik olarak tüm platformlarda artık müsait olarak görülmez. Aynı zamanda rezervasyonu iptal edilen odalar da otomatik olarak OTA ve GDS'lerde müsait olarak görülecektir. PMS üzerinde gerçekleşen  bu işlemlerin anlık olarak tüm platformlara yansıması overbooking sorununun önüne geçer. Böylelikle ne otel işletmeleri ne de müşterilerin overbooking sorununu düşünmesine gerek kalmaz. 

  • Oteller kendilerini farklı kanallarda konumlandırdıkça daha fazla kullanıcıya ulaşma ve rezervasyonlarını artırma şansını elde ederler. En popüler satış kanalları ile çalışmak müşteri potansiyelinin artırılmasını sağlar. Daha fazla konaklama ise beraberinde gelir artışını getirir. 

  • Manuel olarak tek tek işlem yapmak hem zaman kaybı yaşatır hem de hataya müsait bir yapıdadır. İşletmeler odalarını online satış kanallarına tek sistem üzerinden tek tıklama ile kolaylıkla oluşturur. OTA'larda satışı gerçekleştirilen odaların fiyat ve müsaitlik güncellemeleri kolaylıkla sağlanır. Yapılan güncelleme tüm online satış kanallarına iletilir. 

  • Oteller her online satış kanalına özgü fiyatlandırmalar yapabilirler. 

  • Otel kanal yöneticisinin bulut tabanlı olması tablet, bilgisayar ve telefon gibi akıllı cihazlar ile her an her yerden yönetimi kolaylaştırır. 

Barboon, otellerin dünyanın en önde gelen OTA'ları ile çalışmalarına olanak sunar ve tüm kanallarda kusursuz bir yönetim sağlar.