EĞİTİM
Giriş Tarihi : 04-08-2023 18:43

Özel üniversite ücretleri katlandı

Özel üniversitelerin öğrenim ücretleri geçen göre ikiye, üçe katladı. Fiyatlar ortalama 200 bin liradan başlayıp 600 bin liraya kadar çıkarken tıp fakülteleri de zam şampiyonu oldu.

Özel üniversite ücretleri katlandı

Üniversite tercih dönemi devam ederken adayların okul arayışı sürüyor. 2023-2024 eğitim fiyatlarını açıklayan özel üniversitelerin zam oranları dikkat çekiyor. Bazı üniversiteler fiyatlarını yüzde 200 artırırken tıp fakülteleri ise zam şampiyonu oldu.

İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinde geçen sene 187 bin lira olan bölüm bu yıl 344 bin liraya yükseldi. Yine İstanbul'daki başka bir üniversitede geçen sene 278 bin lira olan fiyat 520 bin liraya çıktı.

Ankara'da ise 118 bin liralık üniversite ücreti 300 bin lirayı buldu.

KONTENJANLAR OLUMSUZ ETKİLENİR Mİ?

Uzmanlar, bu sene zamların özel üniversitelerin kontenjanlarını olumsuz etkileyeceği görüşünde.

Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin, geçen yıllarda velilerin vakıf üniversitelerini tercih ederken ekonomik sıkıntıların pek gündeme gelmediğini belirtirken bu yıl büyük bir sıkıntı olduğunu vurguladı. Gültekin, "Bırakın tıbbı diş hekimliğini eczacılık fakültelerini normal dediğimiz iktisadi idari onlar kadar pahalı olmayan bölümleri kast ediyorum. Geçen yılki gibi vakıf üniversiteleri bazında doluluk olmayacağı kanısındayım ekonomik nedenlerle." dedi.

Tercih dönemi 8 Ağustos'ta sonlanacak. Üniversite kayıtları, 28 Ağustos'ta başlayacak.