GENEL
Giriş Tarihi : 31-12-2019 12:48   Güncelleme : 31-12-2019 12:55

Palandöken: Elektrik ve doğal gaz indirimi acil ihtiyaç var

Elektrik ve doğal gazda halka indirim müjdesi verilmesinin şart olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İlk 9 ayda elektrik borcunu ödeyemeyen 3 milyon kişi, doğal gaz borcunu ödemeyen ise 710 bin kişi var. Bu kış günlerinde en çok kullandığımız iki temel ihtiyaç olan elektrik ve doğal gaza indirim acil bir ihtiyaç haline geldi. Konutlar ile birlikte esnafımıza yapılacak bir indirim can suyu gibi gelecek, herkesi rahatlatacaktır” dedi.

Palandöken: Elektrik ve doğal gaz indirimi acil ihtiyaç var

Vatandaşın kış günü en çok elektrik ve doğalgazı kullandığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kış günlerini yaşadığımız bu dönemlerde sabah havanın kararması ile de en çok elektriği ve ısınmak içinse doğal gazı kullanıyoruz. Yani en çok kullandığımız ve ihtiyaç duyduğumuz kalem elektrik ve doğal gaz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının açıklamasına göre ise bu yıl ilk 9 ayda 3 milyon 365 bin 784 kişi elektrik borcunu, 710 bin 364 kişi ise doğal gaz borcunu ödeyemedi. Borcunu ödeyemeyen vatandaşa yapılan kesme işlemleri çok büyük mağduriyet yaratıyor. 2 yılda elektriğe gelen yüzde 71, doğal gaza gelen yüzde 62 zammın da bu ödeme zorluklarının yaşanmasında büyük payı var. Dolayısıyla artık elektrik ve doğalgaza indirim kaçınılmazdır. Vatandaşa bu günlerde indirim müjdesi ile rahat bir nefes aldırılmalı” diye konuştu.

ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI DOĞAL GAZ TÜKETİMİ AZALDI
İndirim yapılması halinde herkesin rahatça kullanım yapabileceğinin altını çizen Palandöken, “Ülkemizde elektrik enerjisi tüketimi geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre yüzde 2,2 artarken, doğal gaz tüketimi ise aynı dönemde yüzde 8,4 azaldı. Konutlarda kullanılan doğal gaz tüketiminin de azalması, artık mecburen daha az yakıyoruz anlamını çıkartmak yanlış olmayacaktır. Gelen doğal gaz faturalarının yüzde 66’sı gaz bedeli iken, geriye kalan yüzde 34 ise sistem kullanım bedeli, KDV ve ÖTV. Elektrik faturalarında da aynı şekilde yüzde 54’ü kullanım bedeli, geriye kalan yüzde 46’sı ise enerji fonu, TRT payı, tüketim vergisi, KDV şeklinde. Elektrik ve doğal gazda konutlar ile esnafımıza indirim yapılması herkesi rahatlatacaktır” şeklinde söyledi.