GENEL
Giriş Tarihi : 14-05-2020 19:30   Güncelleme : 14-05-2020 19:30

PKK'lılar Vefa Sosyal Destek ekibine saldırdı: 2 şehit, 1 yaralı

Van'ın Özalp ilçesinde PKK'lı teröristlerin Vefa Sosyal Destek ekibine düzenlediği silahlı saldırıda belediye görevlisi Yıldırım Demir ile sivil olan Kinyaz Karalıoğlu şehit oldu, bir belediye personeli de yaralandı.

PKK'lılar Vefa Sosyal Destek ekibine saldırdı: 2 şehit, 1 yaralı

Edinilen bilgilere göre Van'ın Özalp İlçesi'nden koronavirüs nedeniyle karantina altına alınan  Eğribel Mahallesi'ne yardım götüren Vefa Sosyal Destek ekibinin bulunduğu araca dönüş yolunda PKK'lı teröristler uzun namlulu silahlarla saldırdı.

Saldırıda, araçta bulunan sival vatandaş 60 yaşındaki Kinyaz Karalıoğlu olay yerinde, ağır yaralanan Özalp Belediye personeli 64 yaşındaki Yıldırım Demir ise kaldırıldığı Özalp Devlet Hastanesi'nde şehit oldu. Yaralanan belediye personeli Taner Temizel ise tedavi altına alındı.

Olay yerine çok sayıda takviye ekipler gönderilirken, bölgede operasyın başlatıldığı belirtildi.

Saldırı sonrasında twitter hesabından açıklama yapan  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Soylu,  "Mübarek ramazan gününde, gayesi yalnızca insanımıza hizmet götürmek olan Vefa Sosyal Destek Grubu'na saldırarak iki kardeşimizi katlettiler. Bu topraklarda, ne kadar çabalarsanız çabalayın, ne yaparsanız yapın, 'Yenileceksiniz, ve Cehennem'e sürüleceksiniz" ifadelerini kullandı.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise açıklamasında , "Eğribelen Mahallemizde 2 vatandaşımızın kovid 19 testlerinin pozitif çıkması üzerine mahallemiz karantinaya alınmıştı. Bugün Özalp kaymakamlığı bünyesindeki Vefa Destek Grubu bünyesindeki Özalp Beledi̇yesi'̇ne ait ekip oradaki 70 haneli mahalleye gıda dağıtmaya gittiler. Gıda dağıtıp geri dönerken Özalp merkeze 15 kilometre kala saldırıya uğruyor ekibimiz. 1 görevlimiz olay yerinde şehit oluyor. Yolda gelirken el kaldıran 1 vatandaşı araca almışlar o vatandaşımız da olay yerinde şehit oluyor. 1 personelimiz olaydan yaralı kurtuluyor. Yaralımız önce Özalp Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı sonra da Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Sağlık durumu iyi hayati tehlikesi bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.