GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-09-2018 00:54   Güncelleme : 29-09-2018 00:54

Pof. Dr. Nevzat Tarhan: Dijital tuzaklara dikkat

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Samsun İlkadım Belediyesi'nin 'Okur Yazar Buluşmaları' etkinliğinde yaptığı konuşmada dijital tuzaklara dikkat çekerek, dijital bağımlılığın, internet çağı kuşağının risklerinden biri olduğunu söyledi.

Pof. Dr. Nevzat Tarhan: Dijital tuzaklara dikkat

Samsun İlkadım Belediyesi'nin 'Okur Yazar Buluşmaları' etkinliği kapsamında Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Gençlerin İyi Oluş Hallerinin Artırılması" konulu konferansa katılan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dijital bağımlılığın, internet çağı kuşağının risklerinden biri olduğunu ifade ederek, "Bir kişi internet olmayan ortamda krize giriyorsa, kendini kötü hissediyorsa, bağımlılık başlamış demektir" dedi. 

Konuşmasında dijitalleşme ve teknolojik yeniliklerin çocuklar üzerinde büyük etkisinin olduğunu belirten Tarhan, "Dijital bir nesil var şuanda. Dünyanın dijitalleşmesinin ekonomik, siyasi, küresel sonuçları var.  En önemlisi bireye yönelik sonuçları var. Şu an dijital neslin yerlileri var. Bizim kuşaklar göçmen. Biz sonradan öğreniyoruz. Onlar dijital dünyanın içine doğuyorlar. 40-50 yaş insanlar onları anlamada zorluk yaşayabiliyor. Çünkü onların düşünce sitilleri farklı. Fiziksel gerçeklikten farklı olarak sanal gerçeklikle yaşıyorlar. Bu özellik insanlık tarihinde ciddi anlamda tartışılan bir konu. Otizmin artmasının sebeplerinden biri de bu mu acaba? Otizm sosyal beyin hastalığıdır. Dijitalleşmeden korkmayalım. Dijitalleşmenin kendisi tarafsızdır. Bu bizim onu nasıl kullandığımızla bağlıdır. Dijital nesiller kolay elde etmek istiyorlar. Tek ilgi odağı bilgisayarsa, tek ilgi odağı akıllı telefonsa başka ilgi alanları oluşturamamışsa bu sağlıklı değil. Evinde sohbet varsa, paylaşım varsa, aile bağları iyiyse çocuk dijital bağımlı olmuyor. Ama çocuk kendine sığınacak bir liman arıyorsa internet onun için bir sığınak haline geliyor. Akıllı telefon kültürünü bir çocuğa on yaşına kadar öğretmezsek ondan sonra çok zor. Çocuğumuza günü planlamayı öğretmeliyiz. Günü planlamayı öğrenen bir kimse dijital tuzaklara düşmez. Aileler disiplini sağlamak için kararlı, tutarlı, içinde sevgi olan bir disiplin uygulayacak" ifadelerini kullandı.

Konferans öncessi konuşan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ise "Her ay alanında uzman bir konuğumuz 'Okur Yazar Buluşmaları' programımızla hemşehrilerimizle bir araya getiriyoruz. Bizler belediyecilik anlayışını yol, kaldırım, park, bahçe,  bina yapmak olarak değil; kültürel mirasımızı, medeniyet havzamızın değerlerini gelecek nesillere aktarmak, geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğimiz bir nesil oluşturmak olarak görüyoruz. 'Yüzyıl sonrasını düşünüyorsanız insan yetiştirin' düsturu ile en gerekli yatırımın insana olan yatırım olduğu bilinciyle bu faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.  

Konferansın ardından İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a hediye takdiminde bulundu. Daha sonra Tarhan, okurları için kitaplarını imzaladı. 

SAMSUN HABER HATTI