GENEL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 18:58   Güncelleme : 16-02-2021 18:58

Psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti

İletişim psikolojisi uzmanı, Kişisel gelişim kitaplarıyla da tanınan psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, evinde düşerek hayatını kaybetti.

Psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti

İletişim psikolojisi uzmanı olan, 40'tan fazla bilimsel makalesi yayımlanan, çeşitli topluluklara bilimsel psikoloji çerçevesinde gelişim seminerleri sunan ve çok sayıda kişisel gelişim kitabı ile Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını inceleyen ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti.

83 yaşındaki psikolog yazar Doğan Cüceloğlu'nun cansız bedeni İstanbul Beşiktaş Akatlar'daki evlerinde alışverişten dönen eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu tarafından bulundu. Polisin evde yaptığı incelemelerde Cüceloğlu'nun ilk belirlemelere göre düşme sonucu öldüğü tahmin ediliyor. 3 çocuk babası  Doğan Cüceloğlu, 2019 yılında Sakarya'da kalp spazmı geçirmişti.

DOĞAN CÜCELOĞLU KİMDİR?
Mersin'in Silifke ilçesinde 11 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak 9 Şubat 1938 tarihinde dünyaya geldi. Ortaokulu Silifke'de; liseyi Ankara ve Kırklareli'de bitirdi. İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. ABD'de Illinois Üniversitesinde Bilişsel Psikoloji doktorasını yaptı.

Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesinde çalıştı, Fulbright bursu ile Kaliforniya Eyalet Üniversitesinde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir sene görev aldı. Daha sonra bu üniversitede 1980-1996 yılları arasında görev yaptı. 1996'dan sonra Türkiye'de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenledi. 1990'dan itibaren kitaplarını Türkçe olarak yayınlamaya özen gösteren Cüceloğlu, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar yazdı.

Kitapları
-Derviş'in Aklı: Profesör Ahmet Dervişoğlu ile Sohbetler (2016)
-Öğretmen Olmak
-İnsan İnsana
-İnsan ve Davranışı
-İçimizdeki Çocuk
-İyi Düşün Doğru Karar Ver (1998)
-Yetişkin Çocuklar
-İçimizdeki Biz
-Savaşçı (1999)
-‘Keşke’siz Bir Yaşam İçin İletişim
-Korku Kültürü: Niçin 'Mış Gibi' Yaşıyoruz? (2017)
-Başarıya Götüren Aile
-Bir Kadın Bir Ses
-Korku Kültürü
-İletişim Donanımları
-Onlar Benim Kahramanım
-İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog (2013)
-İnsan İnsana Sohbetler (2011)
-Öğretmenim Bir Bakar Mısın?: Öğretmen'in Gücü Üzerine (2018)
-Gerçek Özgürlük
-Var mısın?