17 TEMMUZ 2019 Çarşamba 19:20
GENEL
Giriş Tarihi : 17-08-2018 12:34   Güncelleme : 17-08-2018 21:45

Saatler 03.02'yi gösterdiğinde gözyaşları sel oldu

Adapazarı'nda, 17 Ağustos 1999 depreminin 19'ncu yıl dönümünde, hayatını kaybedenler anıldı. Depremde ölenlerin yakınları dualar okurken, saatler 03.02'yi gösterdiğinde gözyaşları sel oldu.

Saatler 03.02'yi gösterdiğinde gözyaşları sel oldu

17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için Adapazarı'nda anma töreni düzenlendi. Sakarya İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği ve Adapazarı Belediyesi'nin organize ettiği programa, AFAD Sakarya İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş ve Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem ve depremde yaşamını yitirenlerin yakınları katıldı. Her yıl düzenlenen anma programına ilginin önceki yıllara göre az olması dikkat çekti.

İlahiler ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ölen yakınları için dua eden vatandaşlar, 19 yıl sonra saatler depremin olduğu saat 03.02'yi gösterdiğinde gözyaşlarına boğuldu.

EŞİMİN CENAZESİ 3 GÜN SONRA BULUNDU

Depremde enkazın altında kalıp ölen eşinin cenazesinin 3 gün sonra bulunduğunu ifade eden Suat Beyenal, "1999 yılında eşimi kaybettim. Depremi 2 yönlü acısını çeken, 2 yönlü yaşayan bir insanım. Depremin olduğu saniyelerde ben Avustralya'daydım. Burada vefat eden binlerce insanımızı hemen bulmuşlar, çıkarmışlar, defnetmişler. Benim hanımı da bulmuşlar, 3 gün sonra enkazdan çıkarıp gömmüşler. Ben eşim toprağa verildikten 2 gün sonra gelebildim. İkinci acım da vefat etmiş hanımımı göremedim" dedi.

HERKES KIYAMETİN KOPTUĞUNU DÜŞÜNDÜ

Depremde yakınlarını kaybeden Paşa Odabaş ise deprem anında herkesin kıyametin koptuğunu düşündüğünü belirterek, "Daha önce bu kadar büyük bir deprem yaşanmamıştı, İnsanlar daha önce böyle bir deprem yaşamadığı için kıyamet kopuyor zannetti, kıyameti yaşıyoruz zannetti insanlar" diye konuştu.

17 AĞUSTOS DEPREMİ'NİN MERKEZ ÜSSÜNDE DEPREM ŞEHİTLERİ ANILDI

Marmara Depremi'nin 19'uncu yıldönümünde, depremin merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde tören düzenlendi. Törende, depremde hayatını kaybedenler anıldı.

17 Ağustos 1999 depreminin 19'uncu yıldönümünde, Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde anma programı düzenlendi. Programa Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkan Vekili Levent Değirmenci, depremde yakınlarını kaybedenler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Depremin meydana geldiği saat, 03.02'de Kavaklı Sahili'nde bulunan 17 Ağustos Deprem Şehitleri Anıtı'na çelenk konuldu. Ardından katılımcılar, deprem şehitlerini anmak amacıyla İzmit Körfezi'ne karanfil bıraktı.

Programda konuşan Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, "Bildiğüiniz gibi 17 Ağustos bölgemizde Marmara ve Gölcük depremi olarak, asrın felaketi olarak adlandırıldı. Aslında bu felaketten çıkarmamız gereken ders, sağlam yapılar, hazırlıklı olmak, farkındalık ve eğitim çalışmalarının sürdürülmesi. Bu hususta bölgemizde güzel çalışmalar yapılıyor. İnsanlarımız da yapacakları yapıların sağlam olması hususunda her türlü fedakarlığı ve görevi yerine getirmeleri gerekir. Bundan sonra da yapacağımız çalışmalar insanlarımızın farkındalığının arttırılmasına yönelik olacak. Ben depremde kaybettiğimiz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı diliyorum. İnşallah Allah-u Teala'dan dileğimiz, bundan sonra bölgemizde ve ülkemizde, dünyada böyle felaketlerin olmaması genel dileğimizdir'' dedi.

YALOVA’DA DEPREM KURBANLARI ANILDI

Yalova’da 2 bin 504 kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde yaşamını yitirenler, dualarla anıldı. Aradan geçen 19 yıla rağmen acılar yürekleri dağlarken, vatandaşlar afetin simgesi olan ‘17 Ağustos Deprem Anıtı’nı çiçeklerle donattı. 

​Yalova’da büyük hasara neden olan Gölcük merkezli 17 Ağustos 1999 Depremi’nde hayatını kaybedenler, felaketin 19’uncu yıldönümünde anıldı. 2 bin 504 kişinin hayatını kaybettiği, 10 bin 201 bina ve işyerinin yıkıldığı Yalova’daki törene, Belediye Başkanı Vefa Salman, CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Program Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri’nin sessiz yürüyüşüyle başladı. Yalova meydanından hareketle Yalovalılar, Gazipaşa Caddesi üzerinden 17 Ağustos Parkı’nda bulunan Deprem Anıtı’na yürüdü. Yürüyüşün ardından anıtın önünde saygı duruşunda bulunuldu. Anıtta yakınlarını kaybedenler dualar okudu. Büyük felakette hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermer bloklara çiçek koyan Yalovalılar, deprem döneminde çekilmiş fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. Anma programında İl Müftülüğü görevlileri Kuran-ı Kerim ve ilahiler okudu. Saatler 03.02’yi gösterdiğinde vatandaşlar topluca depremde hayatını kaybedenler için dua okudu.

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA