GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-06-2020 19:20   Güncelleme : 12-06-2020 19:20

Sağlık Bakanı duyurmuştu! Samsun'da antikor ve PCR testi başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye genelinde 153 bin hanede yapılacağını duyurduğu antikor ve PCR testi uygulaması aralarında Samsun'un da olduğu 7 ilde başladı.

Sağlık Bakanı duyurmuştu! Samsun'da antikor ve PCR testi başladı

Samsun İl Sağlık Müdürü  Muhammet Ali Oruç, koronavirüs bağışıklık oranının tespit edilmesini amaçlayan antikor ve PCR testi uygulamasının Samsun'da başladıpını açıkladı.

Samsun İl Sağlık Müdürü  Muhammet Ali Oruç konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Testler TÜİK tarafından örneklem yöntemiyle belirlenen ilimizdeki 1368 kişiye yapılacak. Bugün itibariyle başlayan çalışmada, Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerimiz bize iletilen listelerdeki hanelere ulaşarak, uygulama hakkında bilgi verecek ve testleri kabul eden kişiye hem bağışıklığı tespit eden Antikor Testini hem de hastalık durumunu gösteren PCR testini yapacak.  Test sonuçları bize, ilimizde hastalığı belirti göstermeden atlatmış “Sessiz Hastaları” ve hastalığı taşıyan olası “Gizli Pozitifleri” tespit etme imkânı verecek.  Böylelikle hem ilimizin bağışıklık haritasını çıkarmış olacağız; hem de olası gizli pozitif hastaları yakalayarak, vakaların tekrar yükselişe geçmesini önlemek için hangi noktalara odaklanmamız gerektiğini göreceğiz. Ekiplerimiz belirlendi, 48 ayrı mobil ekiple bu çalışmayı yürüteceğiz. Ay sonuna kadar tüm testleri tamamlayıp, verileri Sağlık Bakanlığımıza göndermeyi planlıyoruz.  Bu çalışmanın tamamlanması için halkımızın desteğini bekliyoruz. Onlardan ricamız hane ziyaretine gelecek ekiplerimiz onlara ulaştığında, testin yapılması noktasında kendilerine yardımcı olmaları ve gerekli kolaylığı göstermeleri” dedi.

SAMSUN HABER HATTI