GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-09-2020 06:00   Güncelleme : 17-09-2020 06:12

Sağlık Bakanı, Yoğun bakım yatak doluluk oranlarını paylaştı! Samsun 5. sırada

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim urulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye geneli yoğun bakım yatak doluluk oranlarını paylaştı! Bakan Koca, yatak doluluk oranı en yüksek olan illerin sırasıyla Bartın, Batman, Sakarya, Ordu, Samsun, Giresun ve Hatay olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı, Yoğun bakım yatak doluluk oranlarını paylaştı! Samsun 5. sırada

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen Koronavinüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.  Koca, "Salgının sonunun yakın olduğu görülüyor. Son kritik ayları yaşıyor olabiliriz" ifadelerini kullandı. "Sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?" sorusuna yanıt veren Bakan Koca 'Şu an için öyle bir durum söz konusu değil, Bilim Kurulu'nun bu yönde bir tavsiyesi olmadı. Bilim Kurulu, esnek mesaiyle ilgili sadece kamu değil özel sektörün de benzer şekilde bu uygulamanın içinde olmasını öneriyor" dedi.  Bakan Koca, yatak doluluk oranı en yüksek olan illerin sırasıyla Bartın, Batman, Sakarya, Ordu, Samsun, Giresun ve Hatay olduğunu da  belirtti.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları;

"Ağır hasta sayısı bin 351'e yükseldi. Salgın dünyada ihmal edildi.

Bugün, biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz.

Pozitif tanı konmuş her hasta gereken sağlık hizmetini muntazam şekilde aldı.

Her gün ortalama 100 bin test yapılıyor. Artan yeni hasta ve ağır hasta sayısı bugüne kadar kimsenin tedavi almasına mani olmamıştır.

Virüsün iz sürücüleri olan filyasyon ekiplerimizin sayısı 6 binden 11 bin 238'e çıkmıştır.

Virüs her gün çok sayıda insana bulaşmaya devam ediyor. Virüs kendine kendine hareket edemediğine göre bu pek çok insanımızın tedbir almadan dolaştığı anlamına geliyor. 

Son iki aydır bulaşma hızlandı. Sağlık çalışanlarımızın yükü 4-5 kat arttı.

"HES UYGULAMASININ İNDİRİLMEDİĞİ CEP TELEFONU KALMAMALI"

HES mobil uygulamasının indirilmediği cep telefonu kalmamalı.Bu uygulama size risk haritasını sunuyor.

İzolasyona uyması gerektiği halde, dışarı çıkmaya teşebbüs eden 140 bin kişi HES sistemiyle engelledi.

Tedbir, sağlık ve ahlak kuralıdır, bin 327 ağır hasta ve 7 bin 186 can kaybı uyarıcı olmalı.

Mevcut durumun salgının kontroldan çıktığı şeklinde algılanması yanlıştırç Sağlık ordumuzun yükünü azaltmak için tedbir seferliği başlatmada kararlı olalım. Salgın konusunda hepimiz teyakkuza geçelim.

Grip vakaları salgın açısından çok sakıncalıdır.

AŞI ÇALIŞMALARI

Sağlık Bakanlığının izniyle Çin Sinovac aşısının Türkiye'deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesinde 3 gönüllü sağlık çalışanında aşlandı. Ağırlıklı sağlık çalışanları gönüllü olarak katıldı. Baştan 1200 kişiye, devamında 10 bin kişiye yapılmış olacak.

Pfizer'in de çalışmasına izin verildi. İstanbul'da Çapa, Cerrahpaşa dahil olmak üzere 10'dan fazla merkezde başlıyor.

Bilim dünyası yıl sonuna kadar aşılardan sonuç alınacağı konusunda hemfikir. Yıl sonuna kadar dünyada birçok ülkede aşı uygulamasının başlayacağına, bizim de yıl sonuna kadar bunu başlatabileceğimize inanıyorum.

"İNSAN AKLI KORONAVİRÜS KARŞISINDAKİ ZAFERİNİ İLAN EDECEK"

Türkiye olarak kendi aşı çalışmamızı sürdürürken en erken uygulama için de tedarik teşebbüslerimizi başlattık.Bu yıl için değil ama gelecek yıl için yerli aşımızı da üretme noktasında oldukça yol alacağımız kanaatindeyim. Birden fazla ülkeyle aşıyla ilgili yakın iş birliği içindeyiz. Güven duyduğumuz aşıyı erken dönemde getirme noktasında gayret içindeyiz.

Bilimsel gelişmeler salgının sonunun yakın olduğunu gösteriyor. İnsan aklı corona virüs karşısındaki galibiyetini yakın zamanda ilan edebilecek.

3 BÜYÜK İLDE YATAK DOLULUK ORANI YÜZDE 66,3

Yatak doluluk oranı yüzde 51.6, yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 66.3, ventilatör doluluk oranımız ise yüzde 33.6. İstanbul'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60. İstanbul'un son hafta artış trendinin azaldığını ama önümüzdeki haftaların son derece önemli olduğunu söylemek istiyorum. Doluluk oranı  İzmir'de yüzde 72.5, Ankara'da  yüzde 63.23, İstanbul'da  ise yüzde 59.61 olarak görülüyor.

YOĞUN BAKIM YATAK DOLULUK ORANI YÜKSEK İLLER

Yoğun bakım yatak doluluk oranı yüksek iller Bartın yüzde 77,32, Batman yüzde 76,4, Sakarya yüzde 76,33, Ordu yüzde 75,98, Samsun yüzde 75,74, Giresun Yüzde 75,34, Hatay yüzde 74,92. Ventilatör doluluğuyla ilgili genel anlamda bir sorun olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Filyasyon için son durum, temaslılardaki filyasyon oranımız yüzde 99,6. Temas bilgisinin öğrenilmesinden sonra ortalama 15 saatte ulaşabilir olduğumuzu görmüş oluyoruz.

SOKAK KISITLAMASI OLACAK MI?

Dünyada sokağa çıkma yasağıyla ilgili benzer kısıtlamalardan uzak kalındığını, bu uygulamaların tercih edilmediğini biliyoruz. Türkiye için sokağa çıkmaya yasağının söz konusu olmadığını söyleyebilirim. Bizim özellikle sonuç alabileceğimiz, maske ve mesafeyi çok söylüyoruz. Ama bu bulaşın en önlenmesinin kısa yolu mesafe, mesafenin korunmadığı yerde maske.

Basit 2 uygulama ile sonuç alındığını biliyoruz. Hem esnek çalışma, hem ulaşımla ilgili bir takım düzenlemeler. Bu esnek çalışma ile ilgili sadece kamu değil özel sektöründe içinde olmasını Bilim Kurulu öneriyor. İlin ya da illerin durumuna göre bu kararların alınabileceğini söylüyorum.

Gençlerde bu salgının daha yoğun olduğunu görmeye başladık. Hayatını kaybedenlerin yaş ortalaması hala yüksek.

OKULLARIN AÇILMASI

Okulların açılmasıyla ilgili genel karar alınmıştı. Hazırlık ve 1. sınıfların 21'inde açılmasıyla ilgili bakanlıklar bir çalışma yaptılar. Bu dönemde 2+5 gün şeklinde bir uygulamaya geçilecek. Salgının çok yoğun olduğu illerde ise gerektiğinde Hıfzıssıhha kurulları başlatmama kararı alabilir. 2-3 hafta içerisinden salgının durumu tekrar değerlendirilip ona göre kademeli geçişin olup olmayacağı ya da nasıl olacağı değerlendirilecek.

GRİP AŞISI ZORUNLU KİŞİLERE YAPILMALI

Herkesin grip aşısı yaptırması yanlış.Grip aşısı zorunlu kişilere yapılmalı.

Virüs mutasyona uğramadı, etkisi sürüyor."

Bununla birlikte Sağlık Bakanı Koca, bundan sonraki süreçte semptomu olmayan Kovid-19 temaslılarından izole olduktan 7-8 gün sonra numune alınacağını, sonuç "negatif" çıkarsa ve semptom yoksa izolasyonun da son bulacağını bildirdi. 

SON 24 SAATTE 63 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bakan Koca, 16 Eylül itibarıyla  son 24 saatte koronavirüsten 63 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 771 yeni vaka tespit edildiğini de belirtti.