GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-12-2020 00:42   Güncelleme : 06-12-2020 00:42

Sağlık Bakanı'ndan kritik uyarı! Samsun yüksek risk altında

Sağlık Bakanı Farettin Koca, vaka artışı bakımından Samsun'un da aralarında olduğu Adana, Hatay ve Mersin'in yüksek risk altında bulundupunu açıkladı. Koca, Samsun'da yoğun bakım doluluk oranının yüzde 81 olduğunu da dile getirdi.

Sağlık Bakanı'ndan kritik uyarı! Samsun yüksek risk altında

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Koronavirüs salgınını önleme kapsamında alınan tedbirlere daha sıkı uyulması gerektiğini ve Samsun'un da aralarında olduğu Adana, Hatay ve Mersin'in yüksek risk altında bulunduğunu belirtti.

Bakan Koca, açıklamasında, "Risk kapımızda. Alışkanlıklarımıza teslim olmayalım. Kısıtlamaları fırsata çevirelim. Tedbirlere daha sıkı uyarak sağlık çalışanlarımıza destek olalım. Mücadele birlikte kazanılır. Son haftada Adana'da vaka artışı %50, yoğun bakım doluluk oranı %79. Hatay'da artış %125, yoğun bakım doluluk oranı %86. Mersin'de artış %50, yoğun bakım doluluk oranı %74. Samsun'da artış %35, yoğun bakım doluluk oranı %81. Kastamonu'da artış %50, yoğun bakım doluluk oranı %74. Adana, Hatay, Mersin, Samsun ve Kastamonu  Valilerimiz, il Sağlık Müdürlerimiz ve Halk Sağlığı Başkanlarımızla il toplantılarımızı tekrarladık. Sırasıyla Adana, Hatay, Mersin ve Samsun yüksek risk altında" ifadelerine yer verdi.

SAMSUN'DA HAYVAN PAZARLARI KAPATILDI
Bu arada Samsun Valiliği tarafından İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla, il genelindeki hayvan pazarlarının kapatıldığı duyuruldu. Valilik açıklamasında, "Son zamanlarda ilimizde vaka sayılarının artış göstermesi nedeniyle, salgının yayılma hızını düşürmek ve istenmeyen etkilerinden vatandaşlarımızı korumak amacıyla ilimiz genelinde hayvan pazarlarının ikinci bir karar alınana kadar faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanun’un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir" denildi.

SAMSUN HABER HATTI