DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-08-2020 09:09   Güncelleme : 02-08-2020 09:09

Sahte içki içen 86 kişi hayatını kaybetti

Hindistan'ın Pencap eyaletinde sahte içki sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 86'ya çıktı.

 Sahte içki içen 86 kişi hayatını kaybetti

Eyalet Başbakanı Amarinder Singh, son 4 günde eyaletin Amritsar, Gurdaspur ve Tarn Taran bölgelerinde sahte içki tüketen en az 86 kişinin öldüğünü belirtti.

Pakistan sınırında bulunan üç farklı bölgede yaşanan olayda ilk ölüm haberi Gurdaspur şehrinden geldi.Yetkililer litresi 10 rupiden (70 kuruş) satılan sahte içki içen en az 11 kişinin öldüğünü duyurdu.Singh, olayla ilgili başlatılan soruşturmada aralarında polislerin de bulunduğu 7 memurun açığa alındığını duyurdu.

Eyalet genelinde ise kaçak alkol üretim merkezlerinin tespit edilip kapatılması için başlatılan 100'den fazla operasyonda 25 kişi gözaltına alındı.

Bölgede görülen bazı vakaların sahte likör içilmesi sebebiyle kaynaklandığı belirtilirken, kimi ölümlerin ise koronavirüs dönemi temizlik amacıyla kullanılan etil alkol içilmesi sebebiyle görüldüğü kaydedildi.

Hindistan'da nisan ayında Covid-19 sebebiyle alkol satışı 40 gün boyunca yasaklanmış, yasak kalkınca tekel bayilerinde yığılma olmaması için Yeni Delhi hükümeti alkol fiyatlarına yüzde 70 oranında zam yapmıştı.

Yaklaşık 1.3 milyar nüfusa sahip Hindistan'da her sene binlerce kişi "merdiven altı" olarak tabir edilen şartlarda üretilen ucuz alkollü içkiler sebebiyle hayatını kaybediyor.

Geçen sene sahte içkiden Hindistan'ın Assam eyaletinde 133 ve Uttar Pradeş eyaletinde 80 kişi yaşamını yitirmişti. (euronews)