GENEL
Giriş Tarihi : 09-07-2020 13:56   Güncelleme : 09-07-2020 15:00

Sakarya'da kamyondaki patlayıcılar infilak etti: 3 asker şehit 11'i asker 12 yaralı

Sakarya'da havai fişek faciasından kalan patlayıcılar imha edilmek üzere getirildiği taş ocağında kamyondan indirildiği sırada infilak etti. Patlamada 3 asker şehit oldu, 11'i asker, 12 kişi de yaralı var.

Sakarya'da kamyondaki patlayıcılar infilak etti: 3 asker şehit 11'i asker 12 yaralı

Sakarya Taşkısığı'nda havai fişek taşıyan bir kamyonda patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. 

İNDİRİLME SIRASINDA PATLAMA

İçişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan ilk açıklamada, "Sakarya-Hendek ilçesi Taşkısığı Mahallesinde faaliyet gösteren Taş Ocağında, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereği Havai Fişek Fabrikasına ait patlayıcıların kontrollü şekilde patlatılması maksadıyla taşıyan kamyondan indirildiği esnada, patlama meydana gelmiştir.vMeydana gelen patlamada; 2’si patlayıcı madde imha timinden olmak üzere 3 jandarma personelimiz şehit olmuş, 6 personelimiz yaralanmıştır" denildi.

BAKAN SOYLU: 3 ŞEHİT, 11'i ASKER 12 YARALIMIZ VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu  olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, "Patlayıcı maddelerin orada durmaması kararı alındı. 15 tonluk patlayıcı geçen haftadan itibaren buraya ve başka yerlere taşınmaya başladı. Buraya getirilen patlayıcılar havai fişek olduğu için ormandan uzak bir alanda patlatılmasına karar verildi. Ankara'dan imha timi sevk ve idaresinde 15 tonluk bir patlatma imha işlemi gerçekleştirildi. Son 1-1.5 tonluk patlatma sırasında bu olay meydana geldi. Maalesef bu patlamada ikisi patlayıcı madde imha timinden olan, biri İstanbul biri Ankara'dan gelen, 3 askerimiz şehit oldu. Araç şoförü ağır yaralı, şu anda ameliyatta. Şu an hastanelerde 11 jandarma personelimiz ve kamyon şoförü arkadaşımız var. Kamyon şoförü arkadaşımız dışında durumu ağır olan yok" dedi.

"İHMAL VARSA ARAŞTIRILACAK"

Bakan Soylu, "Bu konuda çok uzmanlaşmış arkadaşlarımız var. Sınırlardaki mayın temizleme işlerini de bu arkadaşlarımız yapıyor. Buradaki olayda ihmal varsa araştırmalar sonunda öğreneceğiz."

7 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ 

Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde, yaklaşık 15 dönüm alana kurulu havai fişek fabrikasında, 3 Temmuz'da saat 11.15'te meydana gelen ve kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 7 kişi hayatını kaybetti, hastaneye kaldırılan 122 kişi ise tedavilerinin ardından taburcu edildi.