GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-01-2023 13:16

Samsun Akdağ Kayak Merkezi sezonuna hazır, tek eksik kar!

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kış turizminde adrenalin tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği Ladik Akdağ Kayak Merkezi’nde telesiyej bakımını tamamlayarak sezona hazır hale getirdi. Çevre düzenlemesi ile birlikte 1900 metre uzunluğundaki telesiyej, beklenen kar yağışı ile birlikte kayak severleri bekliyor.

Samsun Akdağ Kayak Merkezi sezonuna hazır, tek eksik kar!

Plajları, kaplıcaları, termal tesisleri, yaylaları, gölleri, şelaleleri, doğal ve kültürel özellikleriyle 4 mevsim turizme ev sahipliği yapan Samsun’da turizm yatırımları devam ediyor. Karadeniz Bölgesi’nin önemli kış turizmi adreslerinden Akdağ Kayak Merkezi’nde tesisi, pisti ve telesiyeji ekim ayında bakıma alan Samsun Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını tamamlayarak sezona hazır hale getirdi. 

TELESİYEJ MODERNİZE EDİLDİ
Makine İkmal ve Onarım Dairesi Başkanlığı’nın ekim ayında başlattığı modernizasyon çalışmasında tüm mekanik sistem ve parçaları sökülen telesiyej, kapsamlı bakım onarımdan geçirildi. Demir tabyaların sökülüp, kırık veya çatlak olup olmadığının test edildiği çalışmada, 16 direkteki makara lastikleri, 230 makara burç, mil ve bilyeleri, sürüş istasyonunun 460 adet volan rulmanı, 74 adet filkete sistemi, servis fren balataları ve çark lastikleri orjinalleriyle değiştirildi. Direklerin aks ayarları yapıldı. Kurtarma motorları, kasnak kayış ve bilgisayar donanım sistemleri tek tek kontrol edildi. 

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI
Telesiyejin modernizasyonuna önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, yol genişletme, çevre düzenleme ve pist bakım çalışmalarını da bitirerek kayak merkezini sezona yetiştirdi. Samsun'a 80, Ladik ilçesine ise 7 kilometre uzaklıktaki Akdağ Kayak Merkezi, bu sezon da yerli ve yabancı turistleri ağırlamayı bekliyor.