GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-09-2019 06:28

Samsun 'Anıt Park'ta artık sigara içmek yasak!

Samsun'da, Atatürk Anıtı’nın da içinde yer aldığı 'Anıt Park' Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu kararıyla dumansız hava sahası ilan edildi. Bu kararla Anıt Park'ta sigara içilmesi yasaklandı.

Samsun 'Anıt Park'ta artık sigara içmek yasak!

Samsun Valisi Osman Kaymak, Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu kararı ile dumansız hava sahası ilan edilen, kentin  sembolü Atatürk Anıtı’nın da içinde yer aldığı Anıt Park’ta projenin duyurusunu gerçekleştirdi.

Anıt Park'ta düzenlenen törende ilk olarak konuşan İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, “18 Haziran tarihinde Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında aldığımız karar gereği, bulunduğumuz Atatürk Anıt Parkı ‘Dumansız Hava Sahası’ olarak ilan edildi. Bu park da artık dumansız olarak oturup-gezebileceğiz, yürüyebileceğiz. Bu Samsunumuz ve Türkiye için dumansız hava sahası için çok güzel bir uygulama olacak. Hayırlı olsun” dedi.

Böyle bir projeye katkı sağlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de “Burası bildiğiniz gibi Anıt Park. Cumhuriyetimizin kuruluşunun ilk adımının atıldığı, ilk meşalenin yandığı şehrin anıtlaştırıldığı bir parktayız. Buranın ayrıca dumansız hava sahası olması için Valiliğimiz ve İl Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte müştereken bir projeyi hayata geçirdik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun” diye konuştu.

ANLAYIŞ BEKLİYORUZ

Samsun Valisi Osman Kaymak ise "Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda ilk adımın atıldığı, ilk meşalenin yakıldığı, Atamızın heykelinin olduğu Anıt Parkın dumansız hava sahası olarak ilan ettik" diyerek, “Bu konuda da bütün Samsunlu vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Uyuşturucu sigara alışkanlığından geçiyor. Sigara içmekle gençler uyuşturucuya başlıyorlar. Çocuk parkta bir sigara içeni gördüğü zaman ona özeniyor.  Bu özendirmeyi kaldırma anlamında bu projeyi anlamlı buluyorum. Bu anlamda çocuklarımızın geleceği için Samsunlu vatandaşlarımızın bu projeyi destekleyeceklerine inanıyorum. Her şeyi çocuklarımız için yapıyoruz. Onları bu kötü alışkanlıklardan uzak tutmak istiyoruz” dedi.

UYUŞTURUCU GENÇLİĞİN BAŞ BELASI

Vali Osman Kaymak, çok güzel bir projenin öncülüğünü yaptıklarını da belirterek,  “Türkiye’de uyuşturucu maalesef gençliğimizin başının belası, illeti. Uyuşturucu ile mücadele çalışmalarımız devam ediyor. Bizim Valilik emrinde olan uyuşturucu ile mücadele komisyonumuz var. Bütün kamu kurumları üye olarak ayda bir toplanıp ilimizdeki uyuşturucu ile mücadele konularını değerlendiriyoruz. Komisyonun bir önerisi olarak insanların sigara içmesini önlemek, özendirmeyi azaltmak ve güzel örnekleri ortaya koymayı hedefledik. Bu anlamda sigara içilmeyen dumansız park gündeme geldi” şeklinde konuştu.

SAMSUN HABER HATTI