SPOR
Giriş Tarihi : 09-05-2020 09:47   Güncelleme : 09-05-2020 09:47

Samsun Atakum Belediyespor'dan TFF'ye koronavirüs resti! Maçlara çıkmayacaklar

Bölgesel Amatör Lig (BAL) 4. Grup ekiplerinden Samsun temsilcisi Atakum Belediyespor, TFF'nin koronavirüs nedeniyle ertelenen futbol liglerini 12 Haziran'da başlatılacağını duyurması üzerine maçlara çıkmama kararı aldı. Kulüp Başkanı Tuğrul Öngel, sağlık açısından gerekli ve etkin tedbirlerin alınmamış olmasına rağmen müsabakaların yeniden başlatılmak istenmesini doğru bulmadıklarını belirterek, "Hiçbir başarı, hiçbir galibiyet insan sağlığından ve bizim sporcularımızın sağlığından önemli değildir. Bu yolda ödenmesi gereken bir bedel varsa biz Atakum Belediyespor olarak bunu ödemeye de hazırız" dedi.

Samsun Atakum Belediyespor'dan TFF'ye koronavirüs resti! Maçlara çıkmayacaklar

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen liglerin 12 Haziran'da başlatma kararı almasına bir tepki de Samsun'dan geldi. Bölgesel Amatör Lig (BAL) 4. Grup ekiplerinden olan ve 22. hafta sonunda Çarşambaspor'un 59 puanla ilk sırada, 1074 Çankırıspor'un 42 puanla 2. sırada yeraldığı ligde 38 puanla 3. sırada yeralan Samsun temsilcisi Atakum Belediyespor'un Kulüp Başkanı Tuğrul Öngel, TFF'nin kararına uymayacaklarını ve maçlara çıkmayacaklarını açıkladı.

Sağlık açısından gerekli ve etkin tedbirlerin alınmamış olmasına rağmen müsabakaların yeniden başlatılmak istenmesşne bir anlam veremediklerini  belirten  Öngel yaptığı yazılı açıklamada, "Şu anda hiçbir nedeni olmamasına rağmen ve sağlık açısından durumlar yoluna girmemişken, liglerin başlatılma durumu ortaya çıktı. Bu, doğru bir karar değildir. Hatta Samsun için değerlendirme yapacak olursak, yaşadığımız kent 30 riskli şehir arasındadır ve ve risk ortadan kalkmış değildir. Salgının, temasla daha çok yayılacağını artık hepimiz biliyoruz ve bununla ilgili şahsi olarak gerekli tedbirlerimizi de alıyoruz. Devletin koyduğu kurallara da uyuyoruz. Ancak, liglerin başlaması bana göre bir kaç aydır uygulanan sıkı tedbirlerin getirdiği yararı da ortadan kaldıracaktır. Covid-19 sebebiyle her geçen gün vefat sayısı azalıyor. Umarım daha da azalacak ve tedavi yöntemi geliştirildikçe hep ortadan kalkacak. Ancak hata yapmamamız gerekiyor" dedi.     

"Hiçbir başarı, hiçbir galibiyet insan sağlığından ve bizim sporcularımızın sağlığından önemli değildir"diyen Başkan Tuğrul Öngel, "Biz spor adamları olarak, toplum sağlığını düşünmek, eksik gördüğümüz noktalarda yetkilileri uyarmak zorundayız. Bizim vatandaş olarak da, insan olarak da sorumluluğumuzun gereği budur. Bildiğiniz üzere, ülkemizde camiler kapalı, insanlar ibadet edemiyor ama ligleri başlatma kararı masada. Bunu kabul etmek mümkün değil. İnsanların en fazla etkileşim içinde olduğu alanlardan biri de futbol müsabakaları olacaktır. Böyle bir durumda biz çocuklarımızın sağlığını hiçe saymak pahasına maçlara çıkmayız, çıkmayacağız da. Her işin başı ve önceliği sağlıktır ve biz toplum sağlığı için bunları düşünmek zorundayız. Bu yolda ödenmesi gereken bir bedel varsa biz Atakum Belediyespor olarak bunu ödemeye de hazırız" diye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI