GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-02-2021 13:06   Güncelleme : 07-02-2021 13:06

Samsun Atakum'daki 'Millet Kırathanesi Projesi'ne mahkeme durdurma kararı verdi

Samsun'un Atakum ilçesi sahilindeki İller Bankası'na ait olan ancak 25 yıldır sosyal tesis olarak kullanılan Yalı Kafe, Büyükşehir Belediyesi'ne Millet Kıraathanesi yapılmak üzere verildi. Ardından da çalışmalar başlatıldı. Ancak Atakum Belediyesi konuyu yargıya taşıdı. Bölge İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Samsun Atakum'daki 'Millet Kırathanesi Projesi'ne mahkeme durdurma kararı verdi

Samsun'un Atakum İlçesi'nde, 31 Mart seçimlerinden hemen sonra İller Bankası, daha önce yıllarca belediye sosyal tesisleri olarak kullanılan, içinde iki düğün salonu, çocuk oyun parkı olan 2 bin metrekarelik Yalı Kafe Restoran’ın bulunduğu alanı satışa çıkardı.

Bankanın bu kararı üzerine  CHP’li Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci arazinin kendilerine verilmesini talep etti. Görüşmeler devam ederken İller Bankası araziyi AK Parti'li Büyükşehir Belediyesi’ne millet kıraathanesi projesi yapılması için verdi.

Sözcü Gazetesi'nden İsmail Akduman'ın haberine göre; geçen Ağustos ayında harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesine ait  malzemeleri taşıyarak  tesisi yıktı. Bunun üzerine  Atakum Belediyesi ve CHP’li meclis üyeleri Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak yürütmenin durdurulmasını talep etti.

Mahkeme “Hukuka aykırı olarak verildiği tespit edilen plan değişikliğinin uygulanması durumunda, taşınmazın mülkiyet ve kullanım haklarının olumsuz etkilenecek olması ve ortaya telafisi güç imkansız zararların çıkabileceği”ni belirterek, 1/1000 ölçekli plan değişikliği kararının yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

BAŞKAN DEVECİ: MAHKEMENİN KARARI YERİNDE
Yargının verdiği kararı değerlendiren Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, mahkemenin kararının yerinde olduğunu bulduğunu belirterek, "Daha önce alanın kullanım şekline ilişkin bir imar planı yapmışlardı. Biz de dava açmıştık. Mahkeme onu yürütmeyi durdurma kararı verdi. Muhtemelen şimdi Büyükşehir Belediyesi mahkemenin kararına göre yeniden bir plan daha yapacaktır. Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı imar planında orada ne yapılacağına, ne tür bir yapılaşma olacağına ilişkin boşluk vardı. Mahkeme de bu yüzden bozdu. Bu iyi bir şey. En azından Büyükşehir ne yapacağını söyleyecek, önceki kullanıma uygun bir şey yapacağını söylüyorsa Atakum pek bir şey kaybetmemiş olacak.. Atakum Belediyesi'nin şu anda orayı kullanması söz konusu değil, çünkü bakanlık Büyükşehir'e tahsis etti. Tahsis işlemine de dava açtık ancak dava devam ediyor. Yürütmeyi durdurma kararı verilen alan, imar uygulamasına ilişkin. Orada ne yapılacağı belirsizdi. Kamuoyunda da bu konu tartışıldı. Şimdi mahkemenin bu kararıyla ne yapılacağı, nasıl bir yapılaşma olacağı belirtilmesi gerekiyor. Atakum Belediyesi'nin ve Atakumluların rıza göstereceği bir yapılaşma biçimiyse o zaman ona göre karar vereceğiz. Değilse de yine hukuk yolunu kullanacağız" dedi.