26 NİSAN 2019

Samsun Ayvacık baraj gölünde 'Alg' patlaması!

Samsun'un Ayvacık ilçesindeki Suat Uğurlu Baraj Gölü sahasında, sıcak havanın etkisiyle 'Alg' (Su Yosunu) patlaması yaşanıyor. Alglerin özellikle kıyı kesimdeki göl yüzeyini kaplaması çevredeki vatandaşlarda endişe yarattı.

Samsun Ayvacık baraj gölünde 'Alg' patlaması!
Haberin videosu için tıklayın!

Samsun'un saklı cenneti olarak isimlendirilen Ayvacık İlçesi'ndeki Suat Uğurlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali göl sahasının bazı bölümleri 'Yeşil' renge döndü. Özellikle kıyı kesimlerde suyun yeşil rengi almasının 'Alg' patlamasından kaynaklandığı ve geçmiş yıllarda da aynı doğa olayının görüldüğü belirtildi. Ancak göldeki bu değişiklik vatandaşları yine de endişelendirdi.

Havaların ısınmasına bağlı olarak gölün dip çamurunda yoğun bir vaziyette olan ve siyonobakteri de denilen nodularya türü mavi-yeşil canlı su yosunlarının koloniler oluşturup göl yüzeyinde tabakalaşmaya neden olduğunu belirten uzmanlar, alg patlaması da denilen bu çoğalmanın bir süre sonra balçık şekline dönüşerek koku yayabileceğine dikkat çekti. Bu tür alg patlaması olan bölgelerde su canlılarının yaşamasının oksijen oranının yüzde 1'e düşmesi sonucu yaşayamayacağını da belirten uzmanlar, bu durumun göldeki kirliliğe göre sıklıkla görülebileceğini de ifade ettiler.

ALG NEDİR? 
Nemli ağaç gövdelerinden, dere, göl ve denizlere kadar çok çeşitli ortamlarda yeşil bir örtü şeklinde görülen canlılara genel olarak 'alg' adı verilir. Algler, Tallus adı verilen vücut yapılarına sahip, klorofil içeren, çiçeksiz vesporlu canlılardır. Algler, hareketli, hareketsiz, bir hücreli ya da koloni, dallanmış ya da dallanmamış, ipliksi, yapraksı, şeritsi, tüpsü, makroskobik ya da mikroskobik olabilir. Su yosunu, sulu ortamda yaşayan tek hücreli organizmalardır. Fotosentez yada fagosite yaparak beslenir. Vücut yapıları gerçek kök, gövde ve yaprak olarak farklılaşmamış olan, iletim demetleri bulunmayan ve klorofil-a içeren sucul bitkilerdir.
Göl ve su havzalarında kirlenmeye bağlı olarak aşırı çoğalmaları Alg Patlaması olarak adlandırılır. Yoğun oksijen tükettikleri için bulundukları bölgedeki su canlılarının yaşamlarını tehdit ederler ve önlenmez ise ani balık ölümleri oluşur.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
NEŞE KOÇ     2018-09-05 Ne gerekiyorsa hemen yapilmasin ne bekleniyor acabaaaa
Şeref gümüşsu     2018-09-05 Yetkileri göreve davet etmemiz mi gerekiyor acaba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yamaç paraşütü yapan ABD'li turist, kayalıklara düşerek öldü
Yamaç paraşütü yapan ABD'li turist, kayalıklara düşerek öldü
14 gündür aranan Liseli Emel'in denizde cesedi bulundu
14 gündür aranan Liseli Emel'in denizde cesedi bulundu