GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-06-2020 18:21   Güncelleme : 30-06-2020 18:21

Samsun Baro Başkanı, çoklu baro sistemini protesto etmek için istifa etti

Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, birden fazla baro kurulmasını öngören 28 maddelik ‘Çoklu Baro’ teklifinin Meclis Başkanlığına sunulmasını protesto etmek için 5,5 yıl boyunca sürdürdüğü görevinden istifa etti.

Samsun Baro Başkanı, çoklu baro sistemini protesto etmek için istifa etti

Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, yönetim kurulu üyeleri ve avukatlar, çoklu baro teklifini protesto etmek için  Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Ardından burada basın açıklamasında bulunan Baro Başkanı Gürbüz, 2 aydır Türkiye'nin avukatların, baroların ve yargı camiasının gündemini işgal eden avukatlık yasasında yapılacak değişikliklerle ilgili teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulduğnu belirtti.

Kendisinin de dahil olduğu baro başkanlarının 2 aydır  konuyla ilgili görüşmelerde bulunduğunu anlatan Gürbüz, "Bu görüşmelerde özellikle değişiklik teklifinde yer alan çoklu baroların, değil avukatlığın, değil yargının, Türkiye'nin kaderiyle oynamak olduğunu ifade etmiş olmamıza, bunun Türkiye'nin üniter devlet yapısına indirilmiş bir darbe değil, üniter devlet yapısını ortadan kaldıracak bir girişim olduğunu beyan etmemize ve Türkiye'deki mevcut 80 baronun istisnasız 80'inin de  başkanı ve yönetimi aynı kanaatte olmasına rağmen, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne içinde maalesef çoklu baronun da olduğu değişiklik teklifi sunuldu. Bir kere daha altını çizerek ifade etmek istiyorum ki çoklu baro Türkiye'de avukatları adliyelerde birbirine selam veremez hale getirecek. Avukatları bir biri aralarında kavga ettirecek. Adliyelerde avukat odaları barolara göre ayrılacak" dedi.

BİZ BORU DEĞİL BARONUN ARKASINDAYIZ
Sistemin  yasalaşması halinde, "Disiplin kuralları bakımından, meslek kuralları bakımından en hassas olması gereken meslek gruplarının başında gelen avukatların Türkiye'de artık meslek kurallarıyla ve disiplin hukukuyla bağlı olmayacağı, herkesin keyfine göre bir meslek icra edeceği, keyfiliğin hakim olacağı bir sistem geliyor" diyen Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, "Çünkü kimse insan haklarına dayalı baro, hukukun üstünlüğüne dayalı baro, daha üstün haklar için baro, insani değerler için baro kurmayacak, solu için baro kuracak, sağı için baro kuracak, etnik kökeni için baro kuracak, kendi siyasi partisi için, ideolojisi için  baro kuracak. Bu barolar baro olamaz arkadaşlar, olsa olsa kendi ideolojilerinin, onları destekleyen partilerin borusu olurlar. Biz boru değil, baronun arkasındayız" ifadelerini kullandı.

BAROLAR VE AVUKATLAR DOLGU MALZEMESİ OLAMAZ
Konuşmasında Türkiye'de girilmedik, hassasiyetine dokunulmadık yapı ve kurum kalmadığını da öne süren Gürbüz, "Şimdi sıra bir kavga vesilesi, bir gerginlik vesilesi olsun diye barolara mı geldi? Barolar ve avukatlık hiç kimsenin kendi siyasi kaygılarının dolgu malzemesi olamaz. Avukatlar yargının ayrılmaz bir parçasıdıri hukuk devletinin olmazsa olmazıdır, teminatıdır" dedi.

İSTİFA ETTİ
"Ülkem adına, meslek adına, yargı adına, demokratik hukuk devleti adına kaygılıyım" diyen  Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz,  5,5 yıldan beri büromdan çok baroya giderek işimden çok baroyu ve mesleğimi düşünerek en riskli günlerde de hiç çekinmeden risk alarak baro başkanlığı görevini ifade etmeye çalışım.  Samsun Barosu'nu  her zaman siyaset üstü tutumaya çalıştım. Samsun Barosu'nda yönetim kurulu üyesi arkadaşlar biliyorlar,  demokratik bir yapı sergilemek için elimden geldiğince, yapamadığım yerler olmuş olabilir,  sergilemeye çalıştım. Ama bugün gelinen nokta itibarıyla 5,5 yıl içerisinde maalesef artık iş istenilmeyen noktalara geldiği için  bizim gibi, geçiniz 80 baro başkanını, yargı reformu strateji belgesi açıklanacak diye külliyeye koşan 45 baro başkanı, tabanımızdaki bütün tepkileri göze alarak, göğüsleyerek adli yıl açılışında külliyeye giden 23 baro başkanı da bir kenara itilerek, bu yasa teklif edilebiliyorsa, bizlere de itimat edilemiyorsa, bütün iyi niyetimize rağmen, bu iyi niyete karşı olumlu bir adım görünemiyorsa ve biz bu şartlarda hem Cumhurbaşkanı hem de  siyasi partinin genel başkanı olan, devletin başındaki Sayın Cumhurbaşkanı'nı hedef alan konuşmalar yapmak durumunda  kalıyorsak, artık bu işin götürülecek tarafı kalmamıştır arkadaşlar.  Bana haklarınızı helal edin. Ben an itibarıyla Samsun Barosu Başkanlığı görevinden istifa ediyorum ve bu görevi sürdürmeyeceğim.  Hepinize hem bunu bugunkü şartlara tepki olarak hem de  geçtiğimiz 15 gün içinde yaşanılanlardan dolayı, yaşadıklarımdam dolayı  ifade etmek istiyorum" dedi. Gürbüz'ün beklenmedik istifa ettiğine dair sözleri avukatlar arasında büyükşaşkınlıkla karşılandı.

SAMSUN HABER HATTI