" /> " /> " />
21 EYLÜL 2018

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz: Hedefimiz UNESCO´da kalıcı listede

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti´nin UNESCO geçici listesinden daimi listeye alınması için Polonya´nın Krakov kentinde toplanan 41. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısı başladı. Toplantıya katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Çalışmalarımızın ilk meyvelerini geçici listeye girerek aldık. Şimdi bütün hedefimiz kalıcı listede yer almak" dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz: Hedefimiz UNESCO´da kalıcı listede

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Kemalettin Cengiz Tekinsoy, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ile birlikte bu yıl Polonya'da toplanan Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Miras Komitesi toplantısına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, komite üyeleri ile Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin UNESCO geçici listesinden daimi listeye alınması talebini görüştü.

GEÇİCİ LİSTE BİLE DÜNYAYA SAMSUN'U TANITTI
Kuş Cenneti'nin tanıtıldığı stantların büyük ilgi gördüğü toplantıda Başkan Yılmaz, "Şu anda geçici listede yer alan Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin geçici listeye girmesi bile kentimiz için büyük bir prestij oldu. Geçici liste ile Dünya Mirası Konvansiyonuna üye 182 devlet Samsun'u direkt olarak tanımış oldu ve deltamızın turizm potansiyeli otomatik olarak yükseldi. Ulusal boyutları gerçekten çok fazla. Dünya sizi tanıyor. Bundan ötesi var mı daha. Dünya harikası olan deltamızın sahip olduğu özellikler dünyanın çok az yerinde var. Bu önemli potansiyel yalnız Samsunumuz için değil ülkemiz için de büyük bir değer. Burayı dünyada tanınan ve bilinen bir ekolojik turizm değeri haline getirmek için kalıcı listeye aldırmak adına büyük çaba gösteriyoruz. Deltanın bunu hak eden dünyadaki ender zenginliklerden birisi olduğuna inanıyoruz" dedi.

TOPLANTI 12 TEMMUZ'DA SONA ERECEK
Bu arada Polonya’da başlayan ve 12 Temmuz'da sona erecek olan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 41’inci Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda 35 bölgenin Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne alınıp alınmayacağına karar verilecek.

KAYNAK: samsun.bel.tr

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Çılgın HES' deneme üretimine geçti, dere kurudu
'Çılgın HES' deneme üretimine geçti, dere kurudu
Düğün sabahı eşini öldüren damada şok rapor
Düğün sabahı eşini öldüren damada şok rapor