GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-05-2023 15:09

Samsun Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında yıkım başladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Saathane Meydanı Projesi kapsamında 6 katlı belediye hizmet binasının yıkımına başlandı. Yıkımın ardından hizmet binasının yerine Saathane Meydanı'ndaki tarihi dokuya uygun ticaret merkezi inşa edecek.

Samsun Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında yıkım başladı

Saat Kulesi, Taşhan, Medrese Camii, Şifa Hamamı ve Büyük Camii gibi Osmanlı eserlerin gün yüzüne çıkartılmasına yönelik hazırlanan Saathane Meydanı Projesi kapsamında daha önce tahliye edilen 6 katlı Samsun Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında yıkım başladı.

Yıkımın tamamlanmasından sonra hafriyatın kaldırılıp alanın boşaltılmasıyla bölgede ticaret merkezi projesinin inşaatına başlanacak. Projeyi Saathane Meydanı ve kentteki benzer tarihi örneklerin plan şemaları inceleyerek ve yaya ile araç ulaşımlarını dikkate alarak tasarlayan Büyükşehir Belediyesi, yerin altına 206 araç kapasiteli iki katlı otopark inşa edecek. 3 ana kütleden oluşacak merkezin zemin, 1. ve 2. katında 21 mağaza, 3. katında ise 5 adet restoran yer alacak. Saathane Meydanı ve deniz manzarasına hakim kotta bulunacak restoranlarda ayrıca teras alanlarına yer verildi. 

CAZİBESİ ARTIYOR
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Saathane Meydanı’nın dönüşümünün devam ettiğini belirterek, “Ekipler kontrollü bir şekilde, tüm güvenlik önlemlerini alarak çalışmaları yürütüyor. Yıkım tamamlanır tamamlanmaz orada Saathane Meydanı’na yakışan çok şık ve estetik ticaret merkezinin inşaatına başlayacağız. Altına da otopark yaparak bölgedeki parklanma sıkıntısını da gideceğiz. Uyguladığımız vizyoner proje ile tarihi dokusu korunan Saathane Meydanı’nın cazibesi artıyor, alanda turizm anlamında yeni bir konsept oluşturduk. Bu dönüşümün olumlu etkilerini görüyoruz görmeye de devam edeceğiz” dedi.