GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-04-2020 18:25

Samsun Büyükşehir Belediyesi, sayaç okumayı kaldırdı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), koronavirüs tedbirleri kapsamında fiziki sayaç okuma işlemlerini kaldırdı. Bunun yerine 'Kıyas Fatura' uygulamasına geçildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, sayaç okumayı kaldırdı

Samsun Büyükşehir Belediyesi  Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), koronavirüs tedbirleri kapsamında fiziki olarak yapılan su sayaçlarının okunması işlemlerinin geçici süreliğine yapılmayacağını açıkladı. SASKİ bunun yerine kıyas fatura uygulamasına geçildiğini ve sürecin sona ermesiyle birlikte yapılacak olan ilk okumadaki eksik ya da fazla kıyas işlemlerinin mahsuplaşma yöntemiyle düzeltileceğini duyurdu.

İşte o açıklama:

"SASKİ Genel Müdürlüğü olarak, birimlerimizin tamamında hizmetlerin sunumunda gerekli tüm tedbirler alınmış olup Covid-19 ile etkin bir mücadele devam etmektedir.

Vatandaşlarımızın ve personelimizin sağlığını öncelediğimiz bu süreçte alınan tedbirlere ek olarak;

- Konut Abonelerimizde Fiziki sayaç okuma işlemleri yapılmayacak olup, Kıyas Fatura uygulamasına geçilmiştir.
- Bu süreçte düzenlenecek olan Kıyas Faturalar “Geçici Tahakkuk” olup, sürecin sona ermesinden sonra yapılacak olan ilk okumada eksik ya da fazla kıyas işlemleri mahsuplaşma yöntemiyle düzeltilecektir.
- Bu süreçte dileyen vatandaşlarımız, sayacın tüketimini gösterir bilgilerini bizlere iletmeleri halinde normal fatura düzenlenip elektronik ortamda kendilerine ulaştırılacaktır.
- Mesai saatleri içerisinde kapalı olan iş yerlerinde kullanım olmadığı değerlendirilecek ve fatura oluşturulmayacaktır."

SAMSUN HABER HATTI