GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-12-2020 16:57   Güncelleme : 14-12-2020 17:31

Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehit ailesine satılan mezar yeri bedelini iade etti

Samsun'da şehidin baba ve annesi için talep edilen 2 kişilik mezar yerine çıkarılan 20 bin TL'lik faturayı ödeyen şehidin kardeşi Ayhan Hamlı, bu durumu sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından Büyükşehir Belediyesi'ne tepki yağdı. Bunun üzerine belediye, alınan bedeli iade etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehit ailesine satılan mezar yeri bedelini iade etti

Iğdır-Doğubeyazıt karayolu Pamuk Geçidi mevkiinde 18 Nisan 1992 yılında PKK'lı teröristler tarafından şehit edilen 3 Astsubay'dan Samsunlu İlhan Hamlı Samsun Asri Mezarlık'taki şehitlikte toprağa verildi. Sözcü Gazetesi'nden İsmail Akduman'ın haberine göre, şehidin kardeşi  Ayhan Hamlı, babaları Ahmet Hamlı’nın 2019 yılında hayatını kaybetmesi üzerine şehidin defnedildiği Asri Mezarlık'ta, babası ve hayatta olan 85 yaşındaki annesi Bedriye Hamlı için 2 kişilik mezar yeri almak istedi. Belediye şehit ailesinden iki kişilik mezar yeri için 15 bin lira talep etti.

İNDİRİM TALEPLERİ KARŞILIKSIZ KALDI
Ölen babası ve hayatta olan annesi için yapılan 2 mezar yerine istenilen 15 bin liradan indirim yapılmasını isteyen Ayhan Hamlı, olumsuz cevap verilince parayı ödemeye karar verdi. Ancak bu kez mezar yerlerine yapılan zammı dikkate alan belediye, şehit ailesine toplam 20 bin liralık fatura çıkardı. Şehidin kardeşi Ayhan Hamlı, 20 bin lirayı peşin olarak ödedi. Şehit kardeşi Ayhan Hamlı, sosyal medya hesabından mezar yeri için ödediği paranın makbuzu da ekleyerek, tepki dolu bir paylaşım yaparak yaşadıklarını anlattı.

ÖNCE İNDİRİM SONRA İADE YAPILDI
Şehit ailesinin bu durumunun haberleştirilmesi üzerine belediye büyük tepki gördü. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, gelen tepkiler üzerine Aralık ayı toplantısında 1. derece şehit yakınlarına satılacak olan mezar yerlerinin fiyatlarında yüzde 25 indirim yapma kararı aldı. Ancak tepkiler dinmeyince AK Parti’li Belediye, şehidin kardeşi Ayhan Hamlı’dan aldığı 20 bin lirayı iade etti.

ŞEHİT KARDEŞİNDEN TEŞEKKÜR 
Şehidin kardeşi Ayhan Hamlı, paranın iade edilmesinin ardından bu konuya  duyarlılık gösterenlere teşekkür etti. Hamlı, konunun asla siyasi bir mesele olmadığını ve yapılan yanlışın giderildiğini söyleyerek, “Şehitlerimizin yanında olup vefalı olanlara selam, şehitlerimizin yanında olmayan vefasızlara da uğurlar olsun” dedi.

BAŞKAN MUSTAFA DEMİR: ŞEHİTLER HEPİMİZİN VARLIK SEBEBİDİR
Bu arada Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Belediye Meclisi Aralık Ayı kapanış toplantısında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şehidimizin anne babası ile ilgili kamuoyuna yansıyan bir durum var. Şehidimizin babası 16 Haziran 2019 tarihinde rahmetli oluyor. Şehidimizin ağabeyi tarafından müracaat yapılmış ve Asri Mezarlığa defin gerçekleşmiş. Orada da bir kayıt tutulmuş üzerine miktar yazılmamış ve defin gerçekleşmiş. Daha sonra bizim haberimiz oldu. Gaziler Dernek Başkanımız bize konuyu iletiyor ve bu tutulan makbuzu ‘şehit ailesinden ücret alınmaz’ diyerek 28.11.2019 tarihinde iptal ettirdik” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2001 yılında yayınlanan Mezarlıklar Yönetmenliğinde “Asker, gazi, polis ve kamu personellerinden görevi başında öldürülenlerin cenazeleri ücretsiz olarak defnedilir” ifadesine yer verildiğini hatırlatan Başkan Mustafa Demir, “Şehidimizin ağabeyi ve annesi ile bir bayram günü mezarlık ziyaretinde karşılaştık ve kendilerini belediyemize davet ederek görüştük. Orada da bana bunu izah ettiler ve şehidimizin ağabeyi annesi içinde babasının yanında bir mezar yeri talebi oldu. Biz de bunun için bir meclis kararı olması gerektiğini izah ettik ve gereken düzenlemenin yapılacağını söyledik” diye konuştu.

“Şehitler hepimizin varlık sebebidir” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "“Bir insan şehit olduğunda bütün millete mal olur. Şehidimizin anne babası da hepimizin anne babasıdır. Özellikle bir kısım yayın organlarının ve bir kısım siyasilerin şehitlerimizin üzerinden siyaset yapmalarını kınıyorum. Kendi siyasi gelecekleri için şehitlerimiz üzerinden ifadede bulunmak, büyükşehir belediyemizi hedef almak, hele hele bizim irademizin tamamen dışında olup mevcut durumdan kaynaklanan bu durum düzeltilecek. Üzerimize düşeni yapmışız, şehidimizin abisine parayı yatırmaması gerektiği bizzat benim ve özel kalem müdürüm tarafından da ifade edilmiştir. Vaziyet budur. Şehitlerle ilgili alınan meclis kararları önümde. 14 Şubat 2018 tarihli meclis toplantısında bir karar alınıyor. Gazi veya eşinin vefatı halinde vefat edene ve eşine Derecik Mezarlığı’nda ücretsiz yer tahsis edilmesi olarak değiştirilmesi, yönetmeliğin ilgili maddesinde de şehit polis, asker ve kamu personelinin ücretsiz definleri kararı çıkıyor. Haziran ayındaki meclis toplantısında da bu karar altına alınıyor. Bu Derecik Mezarlığı ile ilgili alınan karar.  Kıranköy ve Asri Mezarlıkla ilgili böyle bir karar yok. Önümüzdeki meclis toplantısında meclis üyelerimizin uygun görmesi halinde Kıranköy ve Asri mezarlıklarında defni bulunan şehitlerimizin anne babaları için mezarlıkta yer var ise ücretsiz defin yapılabileceğine ilişkin teklif getirmek istiyoruz. Şehit abisinin yatırdığı parayı da kendi hesabına geri yatırdık” ifadelerini kullandı.