GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-02-2023 12:20

Samsun Büyükşehir 'Rulo Çim' üretim tesisi kurdu

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 10 bin metrekarelik alanda rula çim tesisis kurdu. Burada üretilen çimler peyzaj alanlarında kullanılarak tasarruf edilecek.

Samsun Büyükşehir 'Rulo Çim'  üretim tesisi kurdu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı toprak döküm sahasının bulunduğu bölgeyi 'Rulo Çim'  üretim tesisine çevirdi. Burada hem belediyenin çim ihtiyacı karşılanıyor hem de toprak eleme makinesi ile taş, kil ve diğer tüm atıklar ayrıştırılıyor ve  çıkan malzeme peyzaj alanlarında kullanılıyor.

Park ve Bahçeler Daire Başkanı Ekrem Şahin, 30 bin metrekare alanda yapılan üretim çalışmalarının 10 bin metrekaresinde çim üretimi yapıldığını kalan 20 bin metrekarelik bölümde de bitkisel toprağın rehabilite edilerek tekrar kullanılacak hale getirildiğini söyledi. 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, üretilen çimlerin peyzaj alanlarında kullanılmasıyla bu yıl 800 bin TL tasarruf yapılacağını belirterek,  “Üretimi yapılan çimden, kesimle birlikte aynı gün ilgili alanda uygulama yapılmak suretiyle yeşil alan elde ediliyor. Böylece adaptasyon problemi yaşanmıyor. Kendi personelimiz ve makinelerimizle üretim yapıyoruz. Yabancı ot problemi de yaşanmıyor. Yapılan uygulamalarda ise yüzde 100 verim sağlanıyor. Ürettiğimiz çimleri de kent merkezi ve ihtiyaç duyulan alanlarda kullanıyoruz" dedi.