KÜLTÜR SANAT
Giriş Tarihi : 10-01-2020 02:39

Samsun Büyükşehir'den esnaf ve sanatkarlara THM konseri!

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı'nın, 40. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında esnaf ve sanatkarlar için verdiği 'Bozkırın Sesi' isimli Türk Halk Müziği (THM) Konseri büyük beğeni topladı.

 Samsun Büyükşehir'den esnaf ve sanatkarlara THM konseri!

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı sanatçıları, Neşat Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Hacı Taşan'dan derlenen deyiş, bozlak ve türküleri, ‘Bozkırın Sesi Türk Halk Müziği Konseri'nde  esnaf, sanatkar ve aileleri için seslendirdi. Şef Yavuz Özkaran yönetimindeki konser büyük ilgi gördü.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde düzenlenen Anadolu kültürünü müzikle evrenselleştiren halk ozanlarının unutulmaz türkülerinin seslendirildiği konsere Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,  Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Eyüp Güler ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı İdris Akdin de  katıldı.

Gecede bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Sanat, kültür ve müzik dünyamızın üstatlarıyla yakında bir programımız olacak. Kültür ve sanat alanında Cumhuriyet öncesi geçmişiyle Samsun, üstatlarımızla birlikte artı bir değere ve öneme sahip. Biz ayrıca çok önemli bir şehirde yaşıyoruz. Buradan hareketle her alanda olduğu gibi sanatta da öncü olmak gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Samsun'un sanat ve kültürel özeliklerini 7'den 70'e kadar daha geniş halk kitlelerine ulaştırmaya yönelik çalışmalar başlattıklarını ifade eden Başkan Mustafa Demir, sanatın hem insan hem de toplum için büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi. Demir, ''Üstat Muharrem Ertaş'ın döneminde ben gençtim. Lise ve üniversite yıllarım onun nağmeleriyle geçti. Radyoda türkülerini dinlerdik. Neşet Ertaş üstatla da çok özel hukukumuz oldu. Birlikte çok sohbetlerimiz oldu. Samsun'da da misafir ettik. Bu sebeple halk ozanlarının hayatımda büyük önemi var” diyerek anılarını paylaştı.

Türkiye toplumunu toplum yapan kültürel ve sanatsal değerler olduğuna değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, “Bizim medeniyetimizin merkezinde de insan var. İnsanın yaşat ki devlet yaşasın, dünya yaşasın. Herkeste olduğu gibi bir insan hayatı ömre bedeldir. Böyle düşündüğünüzde insan adına, insana artı katan değer adına her kim ne yapıyorsa çok ulvi bir şey yapıyor demektir. Hayatımız boyunca mutlu, huzurlu, acılı, sıkıntılı, güzel ve kötü yaşayabiliyoruz. Bunları bir kenara koyduğumuzda bizi biz yapan değerler çok önemli. Biz ne isek aslında bizi biz yapan değerler de var. Belki bilmediğimiz çok özel yanlarımız var. Dünyanın en güzel hayatını da yaşasak bizi biz yapan değerlerden yoksunsak asla mutlu olamayız” tespitini aktardı.

Hizmetler bugün var yarın yok, yarın var bugün yok olur. Ama insana ait ihmal edilen hiç bir şeyi başka alanla kapatamazsınız” diyen Başkan Demir, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz, kutlu bir medeniyetin, insani anlamda dünya insanlığının bile gıpta ettiği bir milletiz. Katkı sağlayan geçmişteki tüm sanatçılarımıza, sanat erbaplarına, hüzünlerini, acılarını, mutluluklara dizelere, mısralara, nağmelere döken herkesi hayır ve şükranla anıyoruz.”

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA