GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-09-2022 18:39

Samsun Büyükşehir'e 'Sağlıklı Çevre' ödülü

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Avdan Enerji ortaklığı ile kurduğu serada hayata geçirilen ‘Atıklarımız Çiçeğe Dönüşüyor' projesi, Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması'nda 'Sağlıklı Çevre' kategorisinde birinci seçildi.

Samsun Büyükşehir'e 'Sağlıklı Çevre' ödülü

Sağlıklı Kentler Birliği tarafından bu yıl 13’ncüsü düzenlenen 45 üye belediyenin 143 projeyle başvurduğu ‘Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Avdan Enerji ortaklığı ile Katı Atık Düzenli Depolama Sahası yanına çevreci sera kuruldu. Serada hayata geçirilen ‘Atıklarımız Çiçeğe Dönüşüyor' projesi de 'Sağlıklı Çevre' kategorisinde jürinin değerlendirmesi sonucu ödüle layık görüldü. 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, çevreye duyarlı, doğaya saygılı ve nefes alınabilen bir Samsun için çalıştıklarını belirterek,  çöp sahasına kurulan seranın 2 milyon 800 bin adet fide yetiştirme kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Demir, "Çöplerden elektrik elde ediyoruz. Onun sonucu oluşan atığı Samsun'un arıtma tesislerinden çıkan arıtma çamurlarında kullanıyoruz. Yine onun sonucunda ortaya çıkan daha düşük kalorili ısıyı seracılık faaliyetinde şehrimizi güzelleştirmede kullanıyoruz. Sadece şehrimizde değil yetiştirdiğimiz çiçekleri bölge illere de göndererek bütçemize ciddi bir gelir sağlıyoruz. Türkiye'ye örnek çok verimli bir proje oldu. Evlerde düşünmeden attığımız organik atıklar şehrimizi süsleyen çok güzel çiçeklere dönüştü. Örnek projemiz ödül ile de taçlandı" diye konuştu.