GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-05-2023 15:08

Samsun Çakmak Barajı’nda doluluk oranı yüzde 94’e ulaştı

Samsun'da kentin içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı Çakmak Barajı’nda doluluk oranı yüzde 94’ye yükseldi. SASKİ Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre barajda 68 milyon 715 bin metreküp su birikti.

Samsun Çakmak Barajı’nda doluluk oranı yüzde 94’e ulaştı

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden dönemsel kuraklıklar yaşanırken Samsun’da son dönemde görülen yağışlar barajlardaki doluluk oranlarını olumlu etkiledi. 

Kentin içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmının temin edildiği Çakmak Barajı’nda doluluk oranı yüzde 94’e ulaştı. Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre Çakmak Barajı’nda 68 milyon 715 bin metreküp su birikti. 

‘İÇME SUYU NOKTASINDA SIKINTI YOK’

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kentte şu an içmesuyu ile ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını belirterek, “Son günlerde yağan yağmurlar barajımızdaki doluluk oranını artırdı. Ancak önümüzde yaz mevsimi var ve bu noktada vatandaşlarımızın her türlü olumsuz duruma karşı su tüketiminde hassasiyet göstermesini bekiyoruz. Su tüketimi ile ilgili tasarruf ve bilinçlenme çok önem vermemiz gereken bir konu” dedi.