GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-01-2020 16:56

Samsun Çevre Platformu'ndan bomba 'CityMall AVM' iddiası!

Samsun Çevre Platformu, Atakum'da mevzuata aykırı olarak yapıldığı ileri sürülen 'CityMall AVM' ile ilgili bomba iddiada bulundu. Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) sözcüsü Mehmet Özdağ, "İş Merkezi olarak inşaatı tamamlanan ancak fiilen AVM olan taşınmazın yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi alabilmek için inşaat müteahhiti ve ortağı durumundaki kişi ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı arasında bir protokol hazırlanmıştır. Bu protokol ile Samsun Büyükşehir Belediyesine bir miktar arsa ile söz konusu kaçak yapının kira gelirlerinden pay teklif edilmiştir. Bu hukusuz ve ahlaken sorunlu teklif Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından ret edilmek yerine Büyükşehir Belediye Meclisine havale edilerek, gündeme alınması sağlanmıştır. Buna benzer bir durum yakın zamanda Ankara TOGO Kuleleri olayında yaşanmış ve bunun bir rüşvet olup olmadığı tartışılmıştır" dedi.

Samsun Çevre Platformu'ndan bomba 'CityMall AVM' iddiası!

Samsun'un Atakum İlçesi Mimarsinan Mahallesi'nde 7 bin 200 metrekare alam üzerine yapılan City Mall AVM'nin mevzuata aykırı ve hukuksuz olmasına rağmen açılmasına tepkiler devam ediyor.

TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nin yapı kullanma izni bulunmaması nedeniyle konuyu yargıya taşırken, Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) sözcüsü Mehmet Özdağ, basın açıklaması yaparak City Mall AVM ile ilgili çok konuşulacak bir iddiayı ortaya attı.

Mehmet Özdağ, City Mall AVM ile ilgili 3 yıldır mahkemelerce verilen yürütmenin durdururulması yönündeki kararın uygulanmayarak inşaatın yapımına göz yumulduğunu,  Samsun Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nün alel acele 'ÇED Gerekli Değildir' kararı verdiği AVM olan taşınmaın yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi alabilmek için inşaat müteahhiti ve ortağı durumundaki kişi ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı arasında bir protokol hazırlandığını belirterek, Bu protokol ile Samsun Büyükşehir Belediyesine bir miktar arsa ile söz konusu kaçak yapının kira gelirlerinden pay teklif edilmiştir. Bu hukusuz ve ahlaken sorunlu teklif Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından ret edilmek yerine Büyükşehir Belediye Meclisine havale edilerek, gündeme alınması sağlanmıştır. Buna benzer bir durum yakın zamanda Ankara TOGO Kuleleri olayında yaşanmış ve bunun bir rüşvet olup olmadığı tartışılmıştır.Bu protokolle anlaşılıyor ki; Samsun’u yıllardır yöneten sadece imar rantı peşinde koşan, halkın gerçek ihtiyaçlarını gözardı eden asfalt-beton belediyecilik analayışı ile milyarlaca lira borca sokulan Samsun Büyükşehir Belediyesi artık müteahhitlerin kendisine bahşedeceği avanta tekliflerini kabul ederek hukuki açıdan da tükenmişliğini ortaya koymuştur" dedi.

İşte o açıklamanın tamamı şöyle;

Atakum’da Alparslan Bulvarı ile Atatürk Bulvarının kesişme kavşağında üç yıldır mahkemelerce verilen yürütmenin durdurulması kararlarına rağmen  yapımına göz yumulan yapı, Samsun Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 2019 yılının son saatlerinde alel acele ÇED Gerekli Değildir kararı verilerek; CityMall AVM adıyla 10 ocak 2020 tarihinde açılmıştır. 

Sürecin başında kültürel tesis alanı olan CityMall AVM’nin yeri karşılığında aynı bölgede eşdeğer bir kültürel tesis alanı ayrılması gerekirken halen ayrılmamıştır.

En son kaça olur?

Fakat bu hukusuzluğa göz yummanın bedava olmadığı anlaşılmaktadır. 

İş Merkezi olarak inşaatı tamamlanan ancak fiilen AVM olan taşınmazın yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi alabilmek için inşaat müteahhiti ve ortağı durumundaki kişi ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı arasında bir protokol hazırlanmıştır.

Bu protokol ile Samsun Büyükşehir Belediyesine bir miktar arsa ile söz konusu kaçak yapının kira gelirlerinden pay teklif edilmiştir.

Bu hukusuz ve ahlaken sorunlu teklif Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından ret edilmek yerine Büyükşehir Belediye Meclisine havale edilerek, gündeme alınması sağlanmıştır. 

Buna benzer bir durum yakın zamanda Ankara TOGO Kuleleri olayında yaşanmış ve bunun bir rüşvet olup olmadığı tartışılmıştır.

Bu protokolle anlaşılıyor ki; Samsun’u yıllardır yöneten sadece imar rantı peşinde koşan, halkın gerçek ihtiyaçlarını gözardı eden asfalt-beton belediyecilik analayışı ile milyarlaca lira borca sokulan Samsun Büyükşehir Belediyesi artık müteahhitlerin kendisine bahşedeceği avanta tekliflerini kabul ederek hukuki açıdan da tükenmişliğini ortaya koymuştur. 

CityMall AVM projesinin kazananı kim, kaybedeni kim?

Halk bu projenin neresinde? Hukuka ve mevzuata aykırı olarak yapımına göz yumulan bu projesinin içerisinde biz halka dair bir şey göremedik! 
Bu projenin kazananları; projenin yatırım ortakları ile siyasi ortaklardır.

Kaybedeni ise Atakum halkıdır, tüm Samsun Halkıdır, kısacası kaybedeni bizleriz.

Neleri kaybediyoruz?
CityMall AVM, ciddi trafik yoğunluğu getirerek Atakum Halkının  yaşamında telafisi mümkün olmayan birçok olumsuzluğu tetikleyecektir. 

Çünkü bu bölge çok büyük sağlık kuruluşlarının ve okulların ve iş yerlerinin yoğunlaştığı bir bölgedir. 

Ayrıca 19 Mayıs Üniversitesi ve Hastahanesinin de anayol güzergahıdır. Araç trafiği bakımından telafisi imkansız olumsuzluklara neden olacağı aşikardır.

İklim değişikliğinin etkilerini, her gün farklı bir doğa olayı ile facia boyutunda yaşadığımız bir dönemde; beton-asfalt yoğunluğu ile yeni bir ısı adası etkisi yaratacak, araç yoğunluğu ile de karbon emisyonlarını artırarak iklim değişikliği sürecini hızlandırıcı bir unsur olacaktır. 

Yoğun ve sıkışık araç trafiğinin neden olacağı karbon emisyonları ile çevrede yaşayanlar için ve yakınlarındaki çok büyük sağlık tesisinden hizmet alan hastalar ve yakınları için de büyük sağlık sorunlarına sebep olacaktır.

Atakum halkının sosyal yaşımına, kent kültürüne değer katacak kültürel tesis alanıda gasp edilmiş olacaktır.

Samsun’u yıllardır yöneten ve akıl-bilim dışı, doğa düşmanı asfalt beton ve rant belediyeciliği ile kentimizin doğal güzelliklerini, kültürel varlıklarını, verimi ovalarımızı, ormanlarımızı büyük ölçüde kaybettik, kısacası geçmişimizi kaybettik. 

Şimdi ise sadece proje müteahhitini ve ortaklarını zengin etmeyi düşünen böyle rant projeleri ile de geleceğimizi kaybedeceğiz.

Bu AVM projesinin bizim için Çarşamba Biyokütle Enerji Santralinden farkı yoktur.

CityMall AVM projesi de tıpkı Çarşamba Biyokütle Santral projesi gibi insan, doğa ve toplumsal gereksinimler arasındaki bağlantı gözetilmeksizin, hukuk çiğnenerek kotarılmış organize bir projedir.

CityMall AVM projesinde de tıpkı Çarşamba BES projesinde olduğu gibi kamu görevlileri proje ortaklarının halkla ilişkiler birimi gibi davranış sergilemiş, kendilerine verilen kamusal görevleri en hafif deyimiyle suistimal etmişlerdir. 

CitiyMall AVM projesini savunanlar ile Çarşamba BES’i savunanların dili ve söylemleri aynıdır. Akıl, bilim, vicdan ve toplumsal çıkarları gözeterek görev yapan herkesi ve doğru yolu gösteren meslek odalarına karşı hedef gösteren bir dildir. 

Buradan hareketle Mimarlar Odası Samsun Şubesi CitiyMall AVM konsunda üç yıldır sürdürdüğü haklı mücedelede yalnız değildir. SAMÇEP tüm bileşenleri ile Mimarlar odamızın yanındadır. 

SAMÇEP Olarak Ne İstiyoruz?
Hukuksuz ve etik dışı protokolün Büyükşehir Meclis gündeminden derhal çıkartılarak, ulusal basın önünde yırtılıp çöpe atılmasını, yerel yöneticilere örnek olarak öğretilmesini istiyoruz.

Bu kaçak yapının, AVM olarak faaliyetinin durdurulmasını, inşaat ruhsatında olduğu gibi AVM değil, İş Merkezi olarak faaliyet göstermesini istiyoruz.

Bu yapının, tabandan itibaren fazladan imal edilen 142 m2’lik alanın yıkılmasını ve ruhsata uygun hale getirilmesini istiyoruz. (Ankara TOGO Kuleleri örneği)
En önemlisi de; otopark olarak kullanıması gerekirken iş yerine çevrilerek kiraya verilen -1 katın (eksi 1) derhal inşaat ruhsatında olduğu gibi otoparka çevrilerek, Atakum halkının otopark ve trafik çilesinin bir nebze azaltılmasını isitiyoruz.

SAMÇEP doğamıza, iklime ve ülkemizin hukukuna sahip çıkmaya devam edecek!
Saygılarımızla
Samsun Çevre Platformu – SAMÇEP 
Mehmet Özdağ – SAMÇEP Sözcüsü

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA