GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-04-2021 14:47   Güncelleme : 22-04-2021 15:27

Samsun Cumhuriyet Meydanı kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi

Samsun'un İlkadım İlçesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı sınırları içinde yer alan toplam 50 bin metrekarelik alan ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Samsun Cumhuriyet Meydanı kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Samsun'un İlkadım İlçesi Kale Mahallesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı sınırları içerisinde yer alan  toplam 50 bin metrekarelik  alan ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ olarak ilan edildi.

Karar doğrultusunda kentsel dönüşüm ve gelişim projesi içinde yer alan ve harca esas değer üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ait taşınmazlar, kentsel dönüşüm ve gelişim amacına yönelik imar planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

CUMHURİYET MEYDANI İLE ANIT PARK BİRLEŞTİRİLECEK
Samsun Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı’nda ve Site Cami çevresinde yeni bir düzenleme yapmak için aylar önce  proje geliştirdi.  Proje ile ilgili  daha önce bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Cumhuriyet Meydanı’nın hali ortadadır. Buradaki proje alanımız, Site Camisi’nden başlayıp iş hanlarını da kapsayarak Anıt Park’ı da içine almaktadır. Site Camisi'nin statiğini inceliyoruz. Camiye dokunmadan çevresindeki tüm alanı kaldıracağız. Yeni bir tadilatla birlikte camiyi meydanla birleştirmeyi planlıyoruz. Kendi binalarımızı kaldıracağız. Yanında iki bina daha var. Bunları da kapsam içine aldık ve hesaplamalarını yapıyoruz. Sokak sağlıklaştırmaları yapacağız. Bunlarla ilgili tespitlerimize başladık. Cumhuriyet Meydanı ve Anıt Park’ı birleştirerek, Samsun’u fuar alanıyla bütünleştirmiş olacağız” dedi.

MİMARLAR ODASI: KAMU YARARI YOK
Bu arada TMMOB Mimarlar Odası Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Komisyonu tarafından hazırlanan raporda,  kentin öncelikli dönüşüme ihtiyacı olan bölgeleri varken son yapılan çalışmada kamu yararı bulunmadığı belirtildi. Raporda ayrıca, Site Cami’nin çevresi ile ilgili yapılacak düzenlemenin yapının kimliğine zarar vereceği, dönüşüm projesiyle ilgili kimseden görüş alınmamış olmasının da eksiklik olduğu vurgulandı.

SAMSUN HABER HATTI