GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-07-2020 05:25   Güncelleme : 16-07-2020 05:30

Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda '15 Temmuz Nöbeti'

Samsun'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün 4'üncü yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda demokrasi nöbeti tutuldu. Buradaki anma törenlerinde konuşan Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde milletin 15 Temmuz gecesi istiklaline ve istikbaline sahip çıkma konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda '15 Temmuz Nöbeti'

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'da kalkıştığı hain darbe girişimine karşı Türk milletinin yazdığı destanın 4. yılında ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da vatandaşlar demokrasi nöbetine çıktı. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Samsunlular, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle bir araya geldi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikler, şehitler için okunan Kur’an tilaveti ve dualarla devam etti. Kurulan sahnedeki dev ekranlardan 15 Temmuz görüntülerinin yer aldığı videonun izlendiği etkinliklerde şiirler okundu. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "15 Temmuz Millete Sesleniş Konuşması" dev ekrandan izlendi.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nca oluşturulan "15 Temmuz Milletin Zaferi" temalı Dijital Gösterim Merkezi gezildi. Şehitlerin anısını yaşatmak amacıyla ülke genelinde 81 ilde saat 22.00’de Milli Sporcular tarafından ‘15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu’nun da gerçekleştirildiği programda  Büyükşehir Belediyesi Halk Müziği Korosu’nun kahramanlık türkülerinin yer aldığı konser ve mehteran gösterisi yapıldı.

Kur'anı Kerim ve İlahilerin okunması sonrasında konuşan Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde, milletin 15 Temmuz gecesi istiklaline ve istikbaline sahip çıkma konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koyduğunu ifade ederek, tek millet, tek bayrak, tek devlet ve tek vatan anlayışı etrafında birleşildiğini belirtti

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada vatan haini FETÖ’cülerin kalkıştığı hain darbe girişiminde şehit olan vatandaşlara rahmet, gazilere şükranlarını sundu ve “4 yıl önce bu topraklar, medeniyetimizin en büyük ihanetiyle karşı karşıya kaldı. Kendi askeri üniformasını giyen kendi silahıyla birlikte halka ateş açılan, 251 vatan evladının şehit olduğu bir gece. 15 Temmuz’da Türk milleti, istikbaline, vatanına, bayrağına, ezanına sahip çıkmıştır" dedi.

Samsun'daki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamındaki 'Demokrasi Nöbeti',  il protokolü ve vatandaşların  sabah namazını kılması ile 15 Temmuz'un ruhuna ve amacına uygun olarak son buldu.

SAMSUN HABER HATTI