GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-09-2022 13:13

Samsun dahil 7 ilde sahte alkol operasyonu!

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM), ürettikleri sahte alkolü kargo yoluyla piyasa süren suç gruplarına yönelik sabah saatlerinde eş zamanlı 'Zincir' operasyonu başlattı. Samsun dahil 7 il başta olmak üzere ülke genelinde 641 adreste gerçekleşen operasyonda, 178 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı. Samsun'da ise 5 kişi yakalandı.

Samsun dahil 7 ilde sahte alkol operasyonu!

Emniyet Genel Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı insan sağlığını tehdit eden, devletin vergi kaybı yaşamasına neden olan kaçak/ sahte içkiye yönelik 81 ilde operasyon başlattı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, KOM birimlerince, yasa dışı alkollü içki ve alkol üretim sürecinde suç gruplarının; temin etmiş oldukları hammaddeleri damıtma kazanları ile damıtarak elde ettikleri alkolleri aroma verici kimyasal maddeler ile karıştırarak sahte alkollü içki ürettikleri, bazı suç gruplarının ise üretmiş oldukları etil alkolü yüzey temizleyici/dezenfektan adıyla ya da üzerinde hiçbir ibare bulunmayan ambalajlarla kargo yolu ile alıcılara ulaştırıldığı, ayrıca sahte alkollü içki üretiminin yanı sıra suç gruplarının kaçak alkollü içkileri yurt dışından sokarak ülke içerisinde satışını gerçekleştirdiklerinin belirlenmesi üzerine harekete geçildiği vurgulandı.

Bu kapsamda, kaçak/sahte alkol ile alkollü içkinin üretiminden tüketiciye ulaşımına kadar oluşan zincirin deşifre edilmesi amacıyla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı birimlerince uzun süreli takip gerçekleştirildi. Bu takip sonucu Samsun'un da aralarında olduğu 7 ilde faaliyet gösteren 9 suç grubu deşifre edilerek yasa dışı üretim, tedarik ve dağıtım zinciri ortaya çıkartıldı. Ölümlere sebebiyet veren kaçak/sahte alkollü içki alanında faaliyet gösteren suç gruplarının deşifre edilmesi ve tedarik zincirinin çökertilmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı koordinesinde “Zincir” kod isimli operasyon başlatıldı.

Operasyon çerçevesinde alkollü içkiyi; kaçak ülkeye sokan, sahte üreten ve bunları kargo yolu ile gönderen suç gruplarının deşifre edilmesi amacıyla suç gruplarının faaliyet gösterdiği 7 il başta olmak üzere ülke genelinde 178 şüpheli hakkında gözaltı kararı alınarak 641 adreste arama yapıldı. 

SAMSUN'DA 5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Bu arada operasyon kapsamında  Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri İlkadım, Canik ve Atakum ilçelerinde belirlenen adreslere operasyon düzenledi.  Operasyonda 754 şişe gümrük kaçağı içki, 80 paket gümrük kaçağı sigara, 1 şişe etil alkol, 30 bin adet doldurulmuş makaron sigara, 1 adet ruhsatsız tabanca, bir miktar uyuşturucu madde ile uyuşturucu kullanmak için hazırlanan düzenek ve 17 adet gümrük kaçağı elektronik çakmak ele geçirildi. Olayla ilgili 5 kişi yakalanarak gözaltına alındı.