GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-06-2020 13:57   Güncelleme : 16-06-2020 13:57

Samsun Huzurevi'nde koronavirüs vakasına rastlanmadı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 59 kişinin kaldığı Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde koronavirüs vakasına rastlanmadığını açıkladı.

Samsun Huzurevi'nde koronavirüs vakasına rastlanmadı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, koronavirüs salgınında verdiği mücadele ile dünyaya örnek olan Türkiye'nin  alınan tedbirlerin uygulanması noktasında da başarılı bir sınav verdiğini söyledi.   Virüsün görülmeye başlandığı ilk günden itibaren hem 65 yaş ve üstü vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında hem de periyodik dönemlerde birçok alanda dezenfekte çalışmaları yaptıklarını dile getiren Başkan Demir, Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde de olağanüstü tedbirler alındığını ifade etti.

Mart ayından itibaren ziyaretçi yasağından sabit vardiyalı çalışma sistemine, düzenli ateş ve sağlık takibinden dezenfeksiyona kadar pek çok önlemin devreye alındığı 59 kişinin kaldığı Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bu süreçte herhangi bir vakaya rastlanmadını açıklayan Başkan Demir, “Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 83 milyon, 81 vilayet, günü gününe bilgileri alarak takip ederek bir süreci yaşadık. İtalya'da yaşlılar huzurevlerine bile giremediler. Samsun’daki huzurevimizde bir tane vaka olmadı. Bu süreçte onları çok iyi koruduk” dedi.

Virüsün Türkiye'de ilk görüldüğü anlardan itibaren huzurevini karantina altına aldıklarını dile getiren Başkan Demir, “Huzurevi sakinlerimizin sağlığı için tedbirleri en üst seviyeye çıkardık. Çalışanların taşıyıcı olarak yaşlılara hastalık bulaştırmaması için 14'er günlük periyotla çalışma düzenine geçirildi. Böylece personelimiz 14 gün boyunca hizmet ettiği yaşlılarla birlikte aynı yerde kaldı. Personelimize huzurevine girişinden iki gün öncesinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından korona testleri düzenli olarak uygulandı. Burada kalan sakinlerimiz KOAH, tansiyon ve kalp hastası. Risk grubu en yüksek hastalıklar. En küçük detaya bile dikkat ederek aldığımız önlemlerle ne personelimizde ne de huzurevi sakinlerine yapılan testlerde tek bir pozitif vaka görülmedi" ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI