22 EYLÜL 2018

Samsun İlkadım´da öğrenciler 15 ton atık yağ topladı

Samsun İlkadım Belediyesi´nin ´Geleceğe Sahip Çıkalım´ temasıyla 31 okulda 29 bin 809 öğrencinin katılımıyla yürütülen proje kapsamında 15 ton atık yağ toplanarak doğaya karışması önlendi.

Samsun İlkadım´da öğrenciler 15 ton atık yağ topladı

İlkadım Belediyesi tarafından İlkadım’da Bitkisel Sıvı Atık Yağların Dönüşümü hakkında ‘Geleceğimize Sahip Çıkalım’ temalı projesinin bilgilendirme toplantısı Ihlamur Kafe'de yapıldı. 31 okuldan 29 bin 809 öğrencinin katıldığı ve bu zamana kadar 15 ton atık yağın toplandığı projenin toplantısında bugüne kadar yapılan faaliyetler ve bundan sonra yapılabilecek değişiklikler için fikir alışverişinde bulunuldu.

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürü Uzm. Dr. Duygu Erol Suvacı'nın atık yağların zararları hakkında yaptığı sunum ile başlayan toplantıda konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin, “İlkadım Belediyesi çok güzel bir projeye imza attı. Burada Türkiye’de ilk kez ortaya koyulan projeler ele alınıyor. Daha önce başlatılan geri dönüşüm projeleri de başarıyla sonuçlandı. Bu tarz projelere gönül verirseniz başarılı olunuyor, yoksa başarılı olunmuyor. Proje, İlkadım’da 31 ilkokul ve ortaokulda başlatıldı. Çok ciddi anlamda atık yağ toplandı. 1 litre yağ, 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor. Atık yağların ne kadar zarar verdiğini çocuklarımıza öğretirsek bunlar ciddi anlamda geri dönüşüme katılacak. 2050 yılında enerjiye duyulan ihtiyaç iki kat artacak. Onun için atık yağların toprağa, kanalizasyona boşaltılmasını engelleyip biyodizele dönüştürmemiz ve enerji elde etmemiz lazım. Geleceğimiz çocuklara daha güzel bir dünya bırakmak gibi bir hedefimiz var. Bu projede Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de çok büyük katkıları var. Bu tarz projeler şu anda İlkadım sınırları içerisinde devam ediyor ama tüm Samsun’a bunu yaymayı düşünüyoruz. Nisan ayında bu proje sonlandığında, yeni bir proje ile bütün ilçe belediye başkanlarını bir araya getirerek, bu projeyi seferberlik ruhuyla Samsun genelinde uygularız. Bu güzel ortamı oluşturan İlkadım Belediyesine, projede katkıları olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

YAĞLARIN GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HEM EKONOMİYE HEM ÇEVREYE KATKI SAĞLAYACAK
Bu arada İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok da bitkisel atık yağların geri dönüştürülmesinin ülke ekonomisine ve çevreye büyük katkılar sağlayacağını ifade ederek, "Bu atıklar mutfak giderlerine döküldüğünde şehrimizin altyapısı olan kanalizasyon borularını tıkamaktadır. Tıkanan borular açılamamakta ve değiştirilmesi gerekmektedir. Bu tıkanan kanalizasyon borularının değiştirilme maliyeti hepimizin cebinden çıkmaktadır. Bunun yanında bitkisel atık yağın karışmış olduğu bir atık suyu arıtmak zor ve masraflı bir iştir. Buda ekonomik bir yük olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında bitkisel atık yağlar enerji kaynağı olarak değerlendirilebilir atıklardır. Bu atıklarla biyo-dizel üretimi yapılmaktadır. Üretilen biyo-dizel ile enerji elde edildiği gibi kirlilik yapan atık bertaraf edilmiş olmaktadır" diye konuştu.

‘Geleceğimize Sahip Çıkalım’ projesinin bilgilendirme toplantısına ayrıca, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bİilgiç, il Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, şube müdürleri katıldı.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Freni boşalan kamyon, 16 otomobili biçti
Freni boşalan kamyon, 16 otomobili biçti
Fulya'yı, boşandığı mühendis eşi yastıkla boğarak öldürdü
Fulya'yı, boşandığı mühendis eşi yastıkla boğarak öldürdü