14 AĞUSTOS 2018

Samsun İlkadım´da Türk-İslam Sanatları Merkezi kuruldu

Samsun İlkadım Belediyesi tarafından, çeşitli sanat dallarıyla ilgili kursların düzenlenmesi için Türk-İslam Sanatları Merkezi kuruldu.

Samsun İlkadım´da Türk-İslam Sanatları Merkezi kuruldu

Samsun'un İlkadım Belediyesi tarafından Selahiye Mahallesi 100’üncü Yıl Bulvarı üzerindeki eski Samsun konaklarından biri Türk-İslam Sanatlarının öğretildiği merkez haline getirildi. Restorasyonu yapıldıktan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından İlkadım Belediyesi’ne tahsisi yapılan konak, Başkan Erdoğan Tok tarafından Türk İslam Sanatları Merkezi’ne dönüştürüldü.

Türk İslam Merkezi'nde, İstanbul’dan her hafta gelecek olan uzman eğitmenler tarafından Ebru, Hüsn-ü Hat, Tezhip, Kaligrafi ve Ney gibi sanat dallarının kursları verilecek. Son zamanlarda hızla gelişen teknolojiyle küçülen dünyanın gündelik sayılacak popüler kültürle gençleri olumsuz etkilediğini ve bu tehlikenin ciddi boyutlara ulaştığının belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Gelişen teknoloji ve sanal ortamlar, yavrularımız için büyük tehlike barındıran, özünde 'sanal' bir kültür haline gelen ve değer yargılarımızla birçok alanda çakışan bir ortam haline geliyor. Biz yöneticiler olarak gençlerimize kültürümüzü aktarabileceğimiz, onları sosyal medya ortamlarının ve popüler kültürün zararlarından koruyarak asla eskimeyecek sanatlarımızla buluşturabileceğimiz gerçek ortamlar oluşturmak durumundayız. Bu düşünce ile yola çıkarak aslında çoktandır bir ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz bu sanat merkezimizi tam da içeriğine uygun bir mekanda hayata geçirmiş olduk. Belediyemize ait tarihi bir binayı hissiyatına uygun olarak yeniden dekore ederek eşsiz bir Sanat Merkezi haline getirdik. Sadece dekorasyonu ve yapısıyla bile farklı bir mekan olan binamızda başta genç kardeşlerimiz olmak üzere her yaştan vatandaşımıza kendi kültürümüzden gelen eşsiz sanat dallarını aktarma şansı buluyoruz” dedi.

“ESKİ KÜLTÜRÜMÜZÜ AKTARIRKEN YENİ KÜLTÜRLERİ TANIYORLAR”
Türk İslam Sanatları Merkezi’nin kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu da ifade eden Başkan Tok, “Türk-İslam Sanatları Merkezimizde eğitim veren değerli hocalarımızın birçoğunu İstanbul’dan getirtmekteyiz. Karadeniz genelinde özellikle üniversite öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği kurslarımıza çevre illerden de birçok öğrenci yavrumuz gelmekte. Böylece sanat merkezimiz, yüzlerce yıllık birikimin bir yansıması olan sanat dallarını aktaran eğitmenlerimiz ile farklı illerden gelerek buluşmuş öğrencilerimiz kendi şehirlerine ait kültürleri de paylaşarak yeni kültürlerin öğrenildiği bir merkez haline geliyor” diye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk koca kaçınca Rus kayınvalide kızını öldürdü
Türk koca kaçınca Rus kayınvalide kızını öldürdü
Takla atan otomobildeki anne ve bebeği öldü
Takla atan otomobildeki anne ve bebeği öldü