GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-01-2020 12:22

Samsun İlkadım'da yabancı dildeki tabelalar Türkçeye çevriliyor

Samsun İlkadım Belediyesi Zabıta müdürlüğü ekipleri, yabancı dilde olan tabelaların Türkçe tabelalarla değiştirilmesi için başlattığı denetimlerini sürdürüyor. Zabıta ekipleri, denetimlerde 9 işyerine ruhsatsız ticari faaliyette bulunmaktan cezai işlem uygularken, 7 işletmenin tabelasının Türkçeye çevrilmesi için 7 gün süre verdi.

Samsun İlkadım'da yabancı dildeki tabelalar Türkçeye çevriliyor

İlkadım Belediyesi zabıta ekipleri Türkçe'nin korunması kanununa istinaden Türkçe olmayan işyeri tabelalarına yönelik denetim gerçekleştirdi. Irak ve Suriyeli esnafın işyerlerinde Arapça tabela kullandığı  19 Mayıs, Hürriyet ve Çiftlik mahallelerinde sürdürülen denetimlerde  9 iş yeri hakkında ruhsatsız olduğuna dair tespit tutanağı tuttu. Bu iş yerlerine cezai işlem uygulanırken, 7 işyerine ise işyeri tabelalarını Türkçe'nin korunması kanununa istinaden düzeltilmesi için 7 gün süre verdi.

ŞİKAYETLER ARTTI

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,  ilçede yabancı uyruklu kişiler tarafından açılan işyerlerine asılan  tabela, pankart ve flamalar da yabancı harf ve kelimelerin olduğunu belirterek, "Gelişigüzel tasarlanmış, yabancı kelimelerin kullanıldığı, imla hatalarının olduğu işletme tabelalarının görüntü kirliliği oluşturduğu ve vatandaşların yazılanları anlamadıkları yönünde şikâyetlerin arttığını belirledik. Biz de kanuna uyarak tabelaların yüzde 75 Türkçe oranında olması yönünde zabıta ekiplerimizle düzenlememizi yapıyoruz. İlkadım ilçemizde diğer şehirler gibi yabancılaşmasının önüne geçmemiz adına gerekli denetim ve çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.
 
TÜRK VATANDAŞLARIN ÜZERİNDEN İŞYERİ AÇIYORLAR

Yabancı uyrukluların işlettiği işyerlerinin hemen hepsinde iş yeri açma ve ruhsatlandırma evraklarının Türk vatandaşlarının üzerlerinden alındığını, bunu da  yasanın verdiği boşluktan faydalanarak yaptıklarını da söyleyen Başkan Demirtaş, ”Denetim yapan ekiplerimiz gören yabancı uyruklu işyeri sahipleri dükkanlarını kapatıp kaçıyor. Ya da kapama işlemi gerçekleştikten sonra tekrar devir yaparak başka bir Türk vatandaşın üzerinden faaliyetini sürdürüyor. Bu da yapılan denetim ve tespitlerin uzamasına neden oluyor. İş yerleri önündeki standartlara uygun olmayan tabelaların kaldırılması yönünde çalışmalarımıza duyarlılıkları ile destek veren esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum”  diye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI