GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-05-2021 20:30   Güncelleme : 02-05-2021 20:30

Samsun İstiklal Caddesi, asfaltla kaplanacak

Samsun'da, anket sonuçlarına göre tekrar trafiğe açılan doğal granit taşlarla kaplı İstiklal Caddesi'ne asfalt yapılması kararlaştırıldı. Bu nedenle granit taşların sökümüne başladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin bu çalışmaları ise tepkilere neden oldu.

Samsun İstiklal Caddesi, asfaltla kaplanacak

Samsun'da 2015 yılında araç trafiğine kapatılarak 25 milyon TL harcamayla "Cadde AVM"ye dönüştürülen İstiklal (Çiftlik) caddesinin tekrar trafiğe açılması için geçen yıl anket yapıldı. Mülk sahipleri ve işletmecilerden oluşan 488 kişinin katıldığı anketten  168'i 'hayır', 291'i 'evet' oyu verdi. Kararsızların dağılımıyla da yüzde 63 evet, yüzde 37 hayır sonucu çıktı ve cadde geçen yıl tek yön ve biri otopark olmak üzere 2 şerit olarak trafiğe açıldı.

ARAÇLARIN AĞIRLIĞINA DAYANAMADI
Ancak bir süre sonra caddede kaplı olan doğal granşit taşlar, araçların ağırlığna dayanamadı ve zaman zaman kırılmalar yaşandı. Bu nedenle Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından caddenin tekrar eskiden olduğu gibi asfalt ile kaplanmasına karar verildi. 'Tam Kapanma' dönemini fırsat bilen Samsun Büyükşehir Belediyesi, caddedeki 6 santimetre kalınlığındaki granit taşların sökümüne başladı. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Doğaltaş Elemanları Üretim Tesisleri’nde üretilen doğal taşların başka bir alanda değerlendirileceği belirtildi.

TEPKİ GÖRDÜ
Bu arada daha önce asfat olan, sonra granit kaplama yapılan caddenin tekrar eski görünümüne yönelik çalışmalar başlatılması  bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılandı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflara yapılan yorumlarda ise asfaltlama çalışmalarının gereksiz ve harcanan paralara yazık olduğu vurgulanırken "Biri yapıyor, biri söküyor. Bu nasıl iştir" ifadeleri kullanıldı.

CADDE DE İNCELEME YAPTI
Bu arada Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, söküm işlemlerini yerinde inceledi. Demir burada yaptığı açıklamada, “Samsunumuzun en güzide caddelerinden biri olan Çiftlik Caddemizdeki trafik akışını daha konforlu bir hale getirmek için çalışmalarımız sürüyor. Hem yaya hem de araç trafiği bakımından kentimizin en yoğun bölgelerinden biri burası. Buradaki doğal taşları kaldırarak yerine sıcak asfalt dökmek suretiyle önemli bir ulaşım ihtiyacını karşılamış olacağız. İnşallah bu caddeyi planladığımız en kısa süre içerisinde tamamlayarak yeniden hem yaya hem de araç trafiğine açacağız” ded.

SAMSUN HABER HATTI