GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-09-2020 18:13   Güncelleme : 15-09-2020 18:13

Samsun Kızılırmak Deltası alev alev yanıyor!

Samsun'daki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde yangın çıktı. Sazlık alanda başlayan ve rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangının kontrol altına alınması için çalışmaların güçlükle yapıldığı belirtildi.

Samsun Kızılırmak Deltası alev alev yanıyor!

Samsun'un 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam sınırları içinde yeralan ve 56 bin hektarlık alana sahip  Kızılırmak Deltası'nda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. 19 Mayıs İlçesi Yörükler Mahallesi'nin bulunduğu bölgede sazlık alanda başlayan yangın kuru otların çıra gibi tutuşmasıyla birlikte giderek genişledi. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangının kontrol altına alınması için  bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi ve iş makineleri sevk edildi.

Ancak UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ndeki yangın şuana kadar kontrol altına alınamadı. Bu nedenle dumanların gökyüzünü kapladığı bölgeye çevre ilçelerden su tankerleri de gönderildi. Yangının  yayılmasını önlemek amacıyla  iş makineleriyle yangın alanlarında set oluşturulmaya çalışıldığı belirtildi. Bu arada bölgede çok sayıda sürüngen hayvanların yangında telef olduğu öğrenildi.

SAMSUN HABER HATTI