29 ŞUBAT 2020 Cumartesi 02:36
ÇEVRE
Giriş Tarihi : 05-03-2019 11:09   Güncelleme : 05-03-2019 16:32

Samsun Kızılırmak Deltası için UNESCO sürecinde sona gelindi 

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarının başında gelen ve 356 kuş türünün bulunduğu 56 bin hektarlık Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Dünya Mirası Daimi Listesi'ne alınması için hazırlanan rapor, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO'ya sunuldu. Azerbaycan'da tenmmuz ayında düzenlenecek toplantıda verilecek kararın olumlu olması halinde, Türkiye'den bu listeye giren ilk doğal miras Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti olacak. 

Samsun Kızılırmak Deltası için UNESCO sürecinde sona gelindi 

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarının başında gelen ve 356 kuş türünün bulunduğu 6 bin hektarlık Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, 13 Nisan 2016'da Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı. Daimi listeye alınması yönünde çalışma yürütülen Kızılırmak Deltası için hazırlanan rapor, UNESCO'ya sunuldu. Azerbaycan'da tenmmuz ayında düzenlenecek toplantıda verilecek kararın olumlu olması halinde Türkiye'den bu listeye girecek ilk doğal miras Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti olacak. 

'TÜM EKSİKLERİ GİDERİP, İLETTİK'
Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Kızılırmak Deltası'nın UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi'ne alınması için artık son sürece geçildiğini belirterek temmuz ayında Azerbaycan'da yapılacak UNESCO toplantısında yapılacak oylama ile kararın verileceğini söyledi. Kararın olumlu yönde sonuçlanması halinde Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin Türkiye'den bu listeye girecek ilk doğal miras olacağını kaydeden Albayrak, ″UNESCO ile ilgili gerçekten son noktaya kadar geldik. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdikten sonra daimi listeye girmek için yapmış olduğumuz girişimler, çabalar olumlu bir şekilde yanıt verdi. Bunlardan en önemlisi de gelen uzmanların buradaki görüşleriydi. Uzmanlardan gelen görüşler doğrultusunda bir ara rapor istendi. Bütün eksikleri giderip, ilettik. Bakü'de temmuz ayında yapılacak toplantı için çok umutluyuz″ dedi.

'TÜRKİYE'DE BİR İLK OLACAK'
Sürecin olumlu gittiğini belirten Albayrak ″İnşallah bu süreç sonunda Kızılırmak Deltası'nın daimi listeye alınmasıyla ilgili kutlamalarımızı yapacağız. Eğer bu gerçekleşirse Kızılırmak Deltası sadece Samsun için değil Türkiye'de bu listeye giren ilk doğal miras olacak. Ülkemizin tanıtımına ve turizmine de büyük bir katkı sağlayacaktır. Biz burasının doğal güzelliklerinin korunması ve nesilden nesile aktarılması için uğraşıyoruz. Bütün çabamız budur″ diye konuştu.

356 KUŞ TÜRÜ YAŞIYOR
Samsun'da, 356 kuş türünün yaşadığı, 56 bin hektarlık Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin korunması için bölge geçen temmuz ayında araç girişine kapatıldı. 5 bin 174 hektarlık kısmı Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan deltada irili ufaklı 20 göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlar yer alıyor. Avrupa Kuş Alanları Envanteri'ndeki en önemli 4 kriterden 3'üne sahip olan kuş cennetinde, dünyada nesli tehlike altında olan 24 kuş türünün 15'i görülüp, kayıt altına alındı. Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz'i doğrudan aşan kuş türleri için yaşamsal önem taşıyor. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin Dünya Mirası Daimi Listesi'ne alınması ile bölgenin daha etkin korunması amaçlanıyor. 

ÜST DÜZEY KORUMA STATÜSÜNE KAVUŞACAK

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarının başında gelen ve 356 kuş türünün bulunduğu 56 bin hektarlık Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi'ne alınması için hazırlanan raporun ayrıntıları ortaya çıktı. UNESCO sürecinde yapılan saha ziyaretleri ve dosya incelemelerinde ihtiyaç duyulan ilave bilgi ve belgelerin ek olarak sunulduğu raporda;  ağırlıklı olarak bölgenin kuşlar açısından önemi uluslararası boyutta ortaya konuldu. Benzer alanlarla kıyaslanması ve özellikle kuş göç yolları üzerindeki konumunun ön plana çıkarıldığı raporda, bölgede mandacılık faaliyetlerinin mevcut durumu ve bunun gerekliliklerine yer verildi.

Azerbaycan'da temmuz ayında düzenlenecek toplantıda verilecek kararın olumlu olması halinde, Türkiye'den bu listeye giren ilk doğal miras olacak Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, sadece ülke çapında değil tüm dünyanın tanıdığı bir alan haline gelecek. Delta, yürütülen koruma faaliyetleri açısından en üst düzeyde uluslararası bir koruma statüsüne kavuşacak. Bu durum koruma faaliyetlerinin etkinliğini artırırken deltanın gelecek nesillere aktarılmasına önemli bir katkı verecek. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin araç ve yaya girişine de sınırlama getirildi. Daha önce araç girişine kapatılan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan delta alanına yayaların girişleri de yeni yıldan itibaren ücretli hale getirildi.

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA