21 EYLÜL 2018

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti´nde yıkılan kaçak bina sayısı açıklandı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine konulan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti´nde yıkılan kaçak bina sayısını açıkladı.

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti´nde yıkılan kaçak bina sayısı açıklandı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tabiatta Ders Var Projesi kapsamında Anafartalar Anadolu Lisesi'ndeki ’19 Mayıs Şehri – 19 Kuş’ adlı serginin açılış törenine katıldı.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine konulan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde gerçekleştirilen ‘Tabiatta Ders Var Projesi’ kapsamında öğrencilerin çektiği fotoğrafların sergilendiği törende konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin çocukların varlığıyla daha da renklendiğini söyledi.

YIKILAN 300 YAPI EV DEĞİL VİLLAYDI
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki kaçak yapıların yıkılmasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, "Büyükşehir Belediyesi olarak burada çalışmalara başladığımızdan bu yana yaptığımız en önemli iş alanın korunması, kaçak yapıların uzaklaştırılması ve sonraki süreçte betonlaşmaya müsaade edilmemesi için atılan adımlardır. Yaptığımız çalışmaların ardından buranın artık korunduğunu, betonlaştırılacak bir yer olmadığını herkes anladı. 300’e yakın kaçak yapı yıktık. Bunun 160 tanesi her biri birer butik otel yapılabilecek ölçekte villaydı. Bundan sonra ne yapıp edip burayı UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesine sokmaya çalışacağız. Kuş Cenneti listeye girdiğinde büyük bir üne kavuşacak. Dünyaca bilinen bir yer haline gelecek. Ondan sonra bizler gelir gideriz, ama kimse oraya bir daha dokunamaz. Orası hakikaten Samsun’un yıldızı olacak, parlayan bir turizm ögesi haline gelecek” diye konuştu.

KAYNAK: samsun.bel.tr

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Çılgın HES' deneme üretimine geçti, dere kurudu
'Çılgın HES' deneme üretimine geçti, dere kurudu
Düğün sabahı eşini öldüren damada şok rapor
Düğün sabahı eşini öldüren damada şok rapor