24 EYLÜL 2018

Samsun Kızılırmak Deltası´na Kuş Parkı Müzesi!

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kızılırmak deltası Kuş Cenneti´ne Kuş Parkı Müzesi yapılması halinde bölgenin turist akınına uğrayacağını söyledi.

Samsun Kızılırmak Deltası´na Kuş Parkı Müzesi!

Samsun Valisi İbrahim Şahin, 19 Mayıs ilçesinde muhtarların şikâyet, talep ve önerilerini dinlemek üzere 19 Mayıs Gençlik Kampı Konferans salonunda düzenlenen ‘Muhtarlar Buluşmasına’ katıldı.

DÜNYANIN EN GÜZEL İKİ HARİKASI
Vali Şahin, bir bölümü 19 Mayıs ilçesi sınırlarında olan ve UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesi'ne girmek için gün sayan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile Nebiyan Ormanı'nın dünyanın en güzel iki harikası olduğunu söyledi ve "Esas buraların sahibi sizlersiniz. Sizler burayı en güzel şekilde koruyup, kollayıp, gözetmek durumundasınız. Nitelikli tarım diye tabir ettiğimiz alanlara girelim. Buradaki temel amaç, tarım ile uğraşan insanların daha fazla para kazanmaları, hayvancılıkla uğraşan insanların ise ürünlerini daha yüksek fiyattan satmalarıdır. Bizim ürünlerimizin daha fazla para etmesini sağlayacak yöntemler geliştirmemiz gerekiyor. Çalışacağız ve bunum için de çaba sarf edeceğiz. Bu bölge gerçekten çok kıymetli ve değerli bir bölge. Bir bölümü 19 Mayıs İlçesi sınırları içinde bulunan Kuş Cenneti bizim biraz ayrıcalıklı olarak koruyup kolladığımız bir yer" dedi.

KUŞ PARKI MÜZESİ YAPILMASINI ÖNERDİ
Samsun Valisi İbrahim Şahin, konuşmasında deltada tespit edilen kuş türlerinin detaylı bilgileriyle birilkte kopyalarının görsel olarak sunulmasına yönelik 'Kuş Parkı Müzesi'nin yapılması önerisinde de bulunarak, "Emin olun buraya gelip, gezerek görenler, gittikleri yerde burayı tekrar tekrar anlatıyorlar. Düşünün burada 50-60-100 farklı kuş türünün olduğu bir kuş parkı müzesi olsa, buraya yaşayan bir müze yapsak inanın buraya turist akın eder. Samsun’un her ilçesinde bir başka güzellik var. Hep birlikte bu güzellikleri olabildiğince muhafaza edeceğiz. Bu bölgeleri kollayıp koruyacağız ve gelecek nesillere güzel bir şekilde ileteceğiz. Kuş Cenneti'nde belirli bölgelerde avlanmayı yasakladık. Muhtarlarımızdan gelen istek üzerine diğer bölgelerde de avlanmayı yasakladık. Av yasağı ile ilgili muhtarlarımıza bu konuda özellikle teşekkür ediyorum. Kuş Cenneti ile ilgili hükümet nezdinde de farkındalık oluştu. Burası UNESCO geçici listesine girdi. Biz bu işleri bir şekilde takip edeceğiz. Sizlerin de bu anlamda desteğinizi istiyoruz" diye konuştu. Samsun valisi Şahin, Kızılırmak Deltası'ndaki Bafra ve Yeşilırmak üzerindeki Çarşamba ovasından yeterince yararlanılamadığını da dile getirdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da konuşmasında, muhtarlara 19 Mayıs ilçesine son 3 yılda Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ olarak 32 milyon TL yatırım yapıldığını, ayrıca ilçeye Atıksu Arıtma Tesisi yapılacağI müjdesini verdi.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 2 kadının cesedi bulundu
2 kadının cesedi bulundu
Vahşet: Eşini ve oğlunu öldürüp kaçtı
Vahşet: Eşini ve oğlunu öldürüp kaçtı