GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-03-2021 10:55   Güncelleme : 06-03-2021 10:55

Samsun Kızılırmak Deltası'nda beklenen tehlikeye önlem!

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin küresel iklim değişikliğine kurban gitmemesi ve gelecek nesillere aktarılması için koruma planları masaya yatırıldı. Samsun Valisi Zülkif Dağlı, deltayı bilimsel öneriler ve yöntemlerle korumaya çalıştıklarını söyledi.

Samsun Kızılırmak Deltası'nda beklenen tehlikeye önlem!

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından olan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti küresel iklim değişikliğine paralel olarak yağış rejiminde yaşanan değişimler nedeniyle kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bu nedenle Samsun Valiliği deltanın iklim değişikliğine kurban olmaması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışma başlattı.

Bu kapsamda şehrin iklim değişikliğine adaptasyon süreci ve Kızılırmak Deltası'na olası etkileri konularında, mevcut durumun analizi ve yapılması gereken bilimsel çalışmaların belirlenmesi amacıyla Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yusuf Demir, Prof. Dr. Hakan Arslan, Kızılırmak Deltası Alan Başkanı Doç.Dr. Mustafa Güler ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat’ın katılımıyla toplantı düzenlendi. 

Toplantıda dünya ekolojisi açısından önemi kabul edilen ve korunması gerekli alanlardan biri olan Kızılırmak Deltası'nın,  bünyesinde 359 kuş türünü barındırdığı, bitki florası, hayvan faunası ve biyolojik çeşitlilik yönünden zengin, yöresel reaksiyon açısından doğal bir yerleşim ortamı oluşturduğuna dikkat çekildi. Bu nedenşe  deltanın  dokusunun bozulmaması, bütüncül bir şekilde korunması, alanın barındırdığı eşsiz değerdeki habitat çeşitliliği, flora ve fauna özelliklerinin gelecek nesillere aktarılması büyük önem arz ettiği vurgulandı.

Geniş katılımla yapılan toplantıda yaşanan küresel iklim değişiminin etkisiyle yağış rejimindeki değişimin bölgede ve Kızılırmak Deltası’ndaki sulak alanların beslenme kaynaklarında oluşturabileceği etkiler tartışıldı, alınacak önlemler masaya yatırıldı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, konyla ilgili yaptığı açıklamada, “Uluslararası öneme sahip çevre koruma alanlarından biri olan Kızılırmak Deltasını şehrimizde yaşanan iklim değişikliğine adaptasyon süreci ve olası etkilerinden bilimsel öneriler ve yöntemlerle koruyarak gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir" dedi.

SAMSUN HABER HATTI