GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-09-2023 13:52   Güncelleme : 13-09-2023 13:56

Samsun 'Kuş Cenneti'ni 50 bin kişi ziyaret etti

Samsun’da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni yaz döneminde yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etti.

Samsun 'Kuş Cenneti'ni 50 bin kişi ziyaret etti

Samsun'un 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırlarında bulunan ve Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti bu yıl da  fotoğrafçıların ve doğa tutkunlarının akınına uğradı.

Yüzlerce kuş türünün barındığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni bu yaz döneminde yaklaşık 50 bin 600 doğa tutkunu ziyaret etti. Sadece bisiklet, elektrikli bisiklet ve akülü araçlarla ziyaret edilmesine izin verilen deltanın giriş bölümünde, görüntü izleme merkezi, sergi salonu ve bölgeye has ürünlerin tanıtıldığı satış reyonları bulunuyor.

362 KUŞ TÜRÜ YAŞIYOR

362 kuş türünün yaşadığı, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin 5 bin 174 hektarlık kısmı Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunuyor. Temmuz 2018’de araç girişine kapatılan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde irili ufaklı 20 göl ile büyük bataklık ve sazlık alanları yer alıyor. Avrupa Kuş Alanları Envanteri'ndeki en önemli 4 kriterden 3'üne sahip olan kuş cennetinde, dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 24 kuş türünün 15'i görülüp, kayıt altına alındı. Zengin biyolojik çeşitliğe sahip olan delta, göç sırasında Karadeniz'i doğrudan aşan kuş türleri için de yaşamsal önem taşıyor.