GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-11-2022 14:42

Samsun Ladik'te lale soğanı dikimi gerçekleştirildi

Samsun'un bahar aylarında çehresini değiştirecek, park-bahçe ve caddelerini renklendirecek lale soğanlarının dikimine Ladik ilçesinde başlandı.

Samsun Ladik'te lale soğanı dikimi gerçekleştirildi

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenen Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce yürütülen Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi kapsamında 2022 yılında uygulamaya konulan Samsun İli Çiçek Soğanı Üretiminin Yaygınlaştırılması ve Pazarlanma Olanaklarının Araştırılması Alt Projesi kapsamında Lâdik İlçesinde lale soğanı dağıtımı ve dikimi gerçekleştirildi.

Ladik Kaymakamı Ahmet Raşit Orhan, Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel, Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, şube ve ilçe müdürleri,  Ladik Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi (LAODİKEA) üyesi 16 kadın üretici ve teknik personellerin katıldığı törende konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Lale (Tulipa spp.) Liliaceae familyasına ait olan ve yaklaşık 280 doğal türü ve 4000 civarında çeşidi bulunan soğanlı bir süs bitkisidir. Dünyada en fazla üretilen ve ticareti yapılan soğanlı çiçeklerin başında lale bitkisi yer almaktadır. Lale ve lale kültürünün Anadolu’ya Türklerle birlikte geldiği bilinmektedir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında lale bitkisi çok değer görmüş ve bir döneme adını vermiştir. Bahçelerde, evlerin en güzel köşelerinde, geleneksel el sanatlarımızda ve edebiyatımızda çokça yer almıştır.  Hollanda bugün dünyada soğanlı ve yumrulu süs bitkileri üretiminde alan bakımından ilk sırada yer almaktadır. Lale bitkisi daha çok soğan üretimi, kesme çiçek, saksılı süs bitkisi, park-bahçe ve peyzaj düzenlemelerinde tasarım bitkisi olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde ise son yıllarda park ve peyzaj alanlarında lalenin daha fazla kullanılır olması lale soğanı üretim miktarının artmasını teşvik etmiştir. Bu durum süs bitkileri içerisinde lalenin daha popüler bir süs bitkisi olarak öne çıkmasını sağlamıştır. Ülkemizde son yıllarda artan lale üretiminde Belediyelerin de etkisi büyüktür. Ülkemizde en çok lale üretimi Konya, Ankara ve İstanbul’da yapılmaktadır" dedi.

Serin ve soğuk iklimi seven lalenin yetiştirilebilmesi için Ladik ilçesinin uygun iklim ve rakıma sahip olduğunu da dile getiren Müdür Sağlam, "Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu döneminde de İstanbul’da kullanılan soğanların üretiminin bölgede yapıldığı bilgisine ulaşılmış, lale üretimi için isabetli tercihin ilçemiz olduğu tarih tarafından da doğrulanmıştır. Bu projenin genel amacı; Samsun İli’nde ihracatı yapılan doğal çiçek soğanlarının doğadan izinsiz ve düzensiz sökümünün önüne geçmek, kültüre alarak üretimini sağlamak, bölge üreticisinin kırsal gelir kaynaklarını çeşitlendirmek, katma değer sağlamak, salep üretimi ile başladığımız proje kapsamında lale üretimini de yaygınlaştırarak ithalatının önüne geçmek,  Samsun’u ihracatı yapılan çiçek soğanlarının üretim merkezi haline getirmektir. İlimiz Ladik İlçesi’nde Ladik Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi (LAODİKEA)  üyesi 16 kadın üretici ile birlikte yürütülmesi planlanan proje kapsamında; 10 ayrı renkte tedarik edilen 150.000 adet lale soğanının yaklaşık 10 dekar arazide dikimi yapılacaktır. Her çeşitten 15.000 adet olmak üzere 10 ayrı renk ve çeşitte lale soğanı alınmıştır. Kooperatif üyesi 16 kadın üreticiye temin edilen 150.000 adet lale soğanı üretim ve kontrolünün sağlanması ayrıca görsel olarak da üreticiyi teşvik etmesi amacıyla Ladik Belediye Başkanlığı tarafından üreticilere tahsis edilen alana toplu olarak dikim yapılacaktır. Proje ile kooperatif üyesi kadınlarımızın üretim sürecine dahil edilerek kırsalda kadın üreticilerin desteklenmesi, kırsal gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi, üreticilerimizin gelir seviyelerinin artırılması, İlimiz Ladik İlçesi turizmine katkı sağlaması hedeflenmektedir. Bunun yanında üretimi yapılan lale soğanlarının alımını yapacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılacak lale soğanlarının üretimi de yerelden sağlanmış olacaktır.  Projenin hayırlı olmasını diler emeği geçen herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu. Akabinde lale soğanlarının araziye dikimi gerçekleştirilmiştir" diye konuştu.