GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-05-2021 18:25   Güncelleme : 03-05-2021 18:25

Samsun Milletvekili Erhan Usta, tribün görüntülerini TBMM'ye taşıdı

İYİ Parti Samsun Milletveki Erhan Usta, Adana Demirspor ve Giresunspor karşılaşmalarında TFF'nin talimatları ve sokağa çıkma yasağına rağmen tribüne taraftar sokulması olayını TBMM'ye taşıdı. Milletvekili Usta, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Samsun Milletvekili Erhan Usta, tribün görüntülerini TBMM'ye taşıdı

TFF 1. Lig'de 3 takımın Süper Lig'e direkt çıkmak için verdiği mücadelede son haftaya girilirken, geçen hafta Adana Demirspor ve Giresunspor maçlarında TFF talimatlarına aykırı olarak ve sokağa çıkma yasağına rağmen stada taraftar sokulması olayının yakıları sürüyor. İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta ise bu durumu TBMM'ye taşıdı.

Milletvekili Erhan Usta, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yazılı cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, TFF 1. Lig'in 33. haftasında oynanan müsabakalarda yaşanan bir takım haksızlıkların Samsunluları ve Samsunspor'a gönül verenleri derinden üzdüğünü ifade etti. Ligde son haftaya yaklaşılırken puanları eşit olan  ve ilk 3 sırada yer alan Yılport Samsunspor, Adana Demirspor ve Giresunspor'un maçlarının oynandığı 1 Mayıs tarihine dikkat çeken Milletvekili Usta, önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"Adana Demirspor ve Giresunspor'un maçları  öncesi stad dışında, maç esnasında da  tribünlerde oluşan kalabalık, tam kapanma kurallarının dışına çıkıldığının en açık örneklerinden birisidir. Yılport Samsunspor belirtilen koşulların tümüne harfiyen uyduğu için rakipleri karşısında dezavantajlı duruma düşmüştür. Tüm bu koşullar gözönüne alındığındı; 1- 1 Mayıs günü Adana’da oynanan Adana Demirspor - Balıkesirspor müsabakasında kaç kişiye kısıtlamayı deldiği için ceza yazılmıştır? 2, Giresun’da oynanan Giresunspor - Akhisar Bld müsabakasında kaç kişiye kısıtlamayı deldiği için ceza yazılmıştır? 3- Her iki maçta da ev sahipliği yapan kulüplere, kısıtlamanın delinmesine göz yumdukları için nasıl bir cezai işlem uygulanmıştır? 4- Gerekli önlemleri almayan ve ceza yazılmadıysa da buna göz yuman idareciler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?"

BAŞKAN AKSU, BAKAN SOYLU İLE GÖRÜŞTÜ 
Bu arada AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu da, TFF 1. Lig'de bazı stadyumlarda  ortaya çıkan ve haksız rekabet algısı oluşturan, herkesi rahatsız eden görüntülerle ilgili  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşme yaptığını belirterek, "Adana ve Giresun'daki görüntülere anında müdahale edildiği,  daha başlar başlamaz maç sırasında tribünlerin büyük ölçüde uygun hale getirildiği, sorumlular hakkında işlem yapıldığı bilgisini paylaşan sayın bakanımız, bundan sonra böylesi bir görüntünün ortaya çıkması durumunda ilgili valiler hakkında dahi soruşturma açılacağını da özellikle vurgulamıştır. AK Parti Samsun kadroları olarak bugüne kadar şehrimizi ilgilendiren her konunun takipçisi olduk. Samsunspor’umuzla ilgili hususların da yakından takipçisi olduğumuzu ve olacağımızı da çok net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Türkiye Futbol Federasyonu başta olmak üzere tüm kulüplerin yetkililerini de sorumlu davranmaya davet ediyorum.  Bu şehrin siyasileri olarak daima kulübümüzün yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile son haftaya girilirken takımımıza bir kez daha başarılar diliyorum ve diyorum ki: Son ana kadar mücadeleye devam" dedi.
 
SAMSUN HABER HATTI