GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-11-2019 13:43

Samsun Milletvekili Usta: İşçi ve emekli aylıklarına ekstra zam yapılsın

Samsun Milletvekili Erhan Usta, hükümetin, vatandaşı yaşam maliyeti altında ezdirmemekte samimiyse, bugünkü asgari ücrete, memur maaşlarına, işçi ücretlerine ve emekli aylıklarına sadece son 3 yıl için yüzde 4 civarında ekstra zam yapması gerektiğini söyledi.

Samsun Milletvekili Usta: İşçi ve emekli aylıklarına ekstra zam yapılsın

Samsun Milletvekili Erhan Usta, yaptıpı yazılı açıklamadai  ücret ve aylıklara TÜFE oranları gözetilerek zam yapılmasının sabit gelirlileri yaşam maliyetindeki artışlara karşı koruyamadığını söyledi. Usta, TÜFE metodolojisinin sadece fiyat etkisini ölçmeyi amaçladığını, bunun için kalite etkisinin arındırıldığını, çalışanların ve emeklilerin yaşam maliyeti altında ezilmemeleri için hayatın doğal seyrindeki kalite değişimlerinin etkisinin de hesaba dahil edilmesi gerektiğini de söyledi.  Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için de cep telefonu fiyatlarının TÜFE'de nasıl değerlendirildiğini örnek olarak gösteren Usta, TÜİK’e göre son 5 yılda ortalama cep telefonu fiyatlarının %146 oranında artmasına rağmen kalite düzeltmesi yapılarak bunun enflasyon hesabına %7,5 oranında düşüş olarak yansıtıldığını vurguladı.

Çalışanların ve emeklilerin yaşam maliyeti altında ezilmemesi için kalite artışlarını da içinde barındıran bir Yaşam Maliyet Endeksi oluşturulması gerektiğini vurgulayan Usta, konunun önemi ve boyutu hakkında fikir vermesi açısından bir uygulama yaptıklarını söyledi. ve “TÜİK tarafından yayınlanan madde fiyatlarını ve ağırlıklarını kullanarak yapmış olduğumuz çalışmadan elde ettiğimiz bulgulara göre, yaşam maliyeti endeksi, TÜFE'den son 3 yılda 6.04 puan daha yukarıda… Bu farkın 1,31'i 2017'den, 3,25'i 2018'den, 1,48'i 2019'un ilk 10 ayından kaynaklanmaktadır.” diyen Usta, “Hükümet, vatandaşı yaşam maliyeti altında ezdirmemekte samimiyse, bugünkü asgari ücrete, memur maaşlarına, işçi ücretlerine ve emekli aylıklarına sadece son 3 yıl için %4 civarında ekstra zam yapmalıdır” dedi.

USTA: BAKAN ÖNCE VATANDAŞIN DURUMUNU GÖRSÜN, SONRA KONUŞSUN

Samsun Milletvekili Erhan Usta, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Samsun'da yaptığı, “Ekonomiye 82,3 ton altın kazandırdık, enflasyonu düşürdük, otomobil satışlarını arttırdık" açıklamasına da tepki gösterdi. Usta, “Samsun'da "ekonomiye altın kazandırdık, enflasyonu düşürdük, otomobil satışlarını arttırdık" diye hikaye anlatacağına, Samsun'un ilçelerine gitsin, vatandaşın gözündeki ümitsizliği, çaresizliği görsün. Bütün gün siftah yapmadan müşteri bekleyen esnafı görsün!” dedi. “Mahalle marketlerine, bakkallarına gitsin, ekmeği bile kredi kartıyla almak zorunda kalanları görsün.” diyen Usta’nın, “Vezirköprü'ye gitsin mesela, vatandaşın nasıl işsizlikten kırıldığını görsün! Geçimini inşaat işçisi olarak sağlayanların şimdiki durumunu görsün! Konuşabiliyorsa, tekrar konuşsun!” sözleri dikkat çekti.

SAMSUN HABER HATTI