GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-05-2020 20:38   Güncelleme : 06-05-2020 20:38

Samsun OMÜ, 'Döner Sermaye' iddialarını yanıtladı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan'ın "Döner sermayede eşitsiz davranılıyor" iddialarını yanıtladı.

Samsun OMÜ, 'Döner Sermaye' iddialarını yanıtladı

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan'ın, “Üniversitemiz Tıp Fakültesinde görevli asistan hekimlere yapılan  performans döner sermaye ödemelerinde eşitsiz davranıyor” açıklamasına Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden cevap geldi.

Samsun OMÜ'den yapılan yazılı açıklamada, "Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan'ın eksik bilgilendirmeye dayalı olarak yaptığı  açıklama Samsun kamuoyunu yanlış yönlendirmeye ve sağlık çalışanlarımızın motivasyonunu düşürmeye sebebiyet verebileceğinden düzeltme yapılması zarureti hasıl olmuştur" denildi.

İşte OMÜ'den gelen o açıklama:

"Üniversitemiz Hastanesinde pandemi öncesi ve pandemi döneminde araştırma görevlilerine yapılan döner sermaye ek ödemelerinde araştırma görevlilerinin tabi oldukları kadro ayrımı yapılmamıştır. Aynı risk grubunda çalışmaları şartıyla denge tazminatı ve döner sermaye ek ödemesi şeklinde iki kısım halinde yapılan ödemelerin toplamı dikkate alındığında asistanlarımız açısından herhangi bir farklılıktan bahsetmek mümkün değildir. Pandemi dönemindeki çalışanlarımız bulaşıcı hastalık ile temas riskine göre beş ayrı sınıfa ayrılmış ve ek ödemeler risk grubuna göre gerçekleştirilmiştir. En yüksek risk grubunda çalışanlara yasal olarak belirlenen tavan oranında ek ödeme yapılmıştır. Gelinen noktada Üniversite Hastaneleri arasında bu düzeyde ödeme yapabilen tek hastane olduğumuz bilinmekte iken Tabip Odası Başkanının hangi amaçla böyle bir açıklama yapmış olduğu tarafımızdan anlaşılamamıştır.

Küresel bir sorunla ulusça mücadele verdiğimiz ve bu mücadelenin dünya ülkeleri tarafından ortak kabul ile takdir edildiği bir dönemde  sivil toplum örgütlerince mücadeleye destek verilmesi, salgınla mücadelenin devam ettiği bir dönemde özveri ile görev yapan  sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu düşürücü açıklamalardan kaçınılması, destek ve dayanışma ilkeleri çerçevesinde kararlı, etkin  mücadelenin topyekün devam etmesi  gerekmektedir."

SAMSUN HABER HATTI