GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-07-2019 12:11

Samsun OMÜ yasta: Dekan hayatını kaybetti

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yalçın Taşmektepligil, hayatını kaybetti. Taşmektepligil'in vefatı OMÜ'yü yasa boğdu.

Samsun OMÜ yasta: Dekan hayatını kaybetti

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı olan ve uzun süre kanser hastalığı ile mücadele eden Prof. Dr.  Mehmet Yalçın Taşmektepligil, bu sabah tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Prof. Dr.  Mehmet Yalçın Taşmektepligil'in ölümü üniversite camiasını yasa boğarken,  spor camiasından birçok isim başsalığı mesajı yayınladı. 60 yaşında hayatını kaybeden 3 çocuk babası Taşmektepligil'in vefatını sosyal medyadan duyuran OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, "Çok Üzgünüz. OMÜ Ailesinin çok değerli bir üyesini, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültemiz Dekanı Prof.Dr. Mehmet Yalçın Taşmektepligil' i kaybettik. Amansız hastalıkla mücadelesini son güne kadar sürdürdü. Görevlerini hiç aksatmadı, hastalığı bahane etmeden mecalinin yettiği son ana kadar devam etti. Değerli ve güvenilir bir dosttu, arkadaştı, kardeşti, meslektaştı benim için. Ayakta durmakta zorlanmasına rağmen 20 gün önce gerçekleşen mezuniyet töreninde öğrencilerini ve arkadaşlarını yalnız bırakmadı. Allah mekânını cennet eylesin, biz kendisinden razıydık. Sevgili ailesine ve dostlarına sabırlar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Bu arada vefat eden Prof. Dr.  Mehmet Yalçın Taşmektepligil için  bugün saat 18.00 de Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi önünde tören yapıldıktan sonra cenazesi toprağa verilmek üzere Tokat'ın  Niksar ilçesine uğurlanacak. Taşmektepligil,  Salı günü Niksar Keşfi Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip toprağa verilecek.

Prof. Dr. Mehmet Yalçın Taşmektepligil kimdir?

1959 yılında Tokat’ın Niksar ilçesinde doğan Prof. Dr. Mehmet Yalçın Taşmektepligil, lisans eğitimini Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi (şimdiki Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi), yüksek lisansını Gazi Üniversitesi, doktorasını ise Marmara Üniversitesinde tamamladı.

1984 - 1990 yılları arasında Selçuk Üniversitesinde görev yapan Prof. Dr. Taşmektepligil, akademik kariyerine Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) devam ederek 1996’da yardımcı doçent doktor, 2011’de doçent doktor, 2017 yılında da profesör unvanını aldı. Uzun yıllar hizmet ettiği OMÜ’de akademik ve idari görevlerde de bulunan Taşmektepligil, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcılığı (2016 – 2018) ile Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanlığını (2015 – 2018) da yürüttü. 2018 Mart ayından beri Fakültenin dekanlık görevini sürdüren Taşmektepligil evli ve 3 çocuk babasıydı.

SAMSUN HABER HATTI