17 AĞUSTOS 2018

Samsun OMÜ´de 2017-2018 akademik yılı törenle başladı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 2017-2018 eğitim-öğretim yılını, Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ve her kesimden davetlinin geniş katılımıyla gerçekleştirdiği bir törenle açtı.

Samsun OMÜ´de 2017-2018  akademik yılı törenle başladı

OMÜ Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan ve Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde öğleden sonra devam eden törene Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan'ın yanı sıra; Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Samsun Milletvekilleri Akif Çağatay Kılıç ve Orhan Kırcalı, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, İl Jandarma Komutan Vekili J. Alb. Mustafa Ateş, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, ilçe belediye başkanları, rektör yardımcıları, dekanlar, siyasi partilerin il başkanları, kamu kurumu yetkilileri, meslek odaları başkanları, sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Tören öncesi Rektörlük önündeki yeşil alana adına çam fidanı dikilen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Ahmet Demircan, Rektör Sait Bilgiç'i makamında ziyaret etti. Öğle yemeği için OMÜ Yaşam Mekezine geçen Bakan Ahmet Demircan ve Rektör Sait Bilgiç, yemekhane sırasına girerek öğrenci ve personelle yemek yedi.

"ÜNİVERSİTELERDEN BEKLENTİLER DAHA DA ARTMIŞTIR"
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, üniversitelerin insanlığın gelişimindeki katkısının her geçen gün katlanarak büyüdüğüne dikkat çekerek "Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişin yaşandığı günümüzde üniversitelerden beklentiler daha da artmış durumdadır. Bir ülkenin geleceğe emin adımlarla ilerleyebilmesi, nitelikli insan gücü, ürettiği bilginin gücü ve bunların ticarileşmesiyle çok yakından ilgili. Artık üniversitelerin kendi kabukları içine kapandığı dönem çoktan geride kalmıştır. Geride kalmışlığın da bir göstergesi olan bu durumu devam ettirmek böyle hareket edenlerin üzerlerindeki vebali arttıracaktır" şeklinde konuştu.

65 BİN CİVARINDAKİ NÜFUS GÜCÜMÜZÜ İYİ KULLANMAK ZORUNDAYIZ"
Başarı sıralamasında 18. sırada bulunan OMÜ'nün, 65 bin civarında olan öğrenci ve çalışanıyla büyük bir nüfus gücüne sahip olduğunu belirten Rektör Bilgiç "Bu gücü iyi kullanılmazsak devletin üzerine bir yük olmaktan, eline diplomasını vererek mezun ettiğimiz öğrencileri işsizler ordusuna katmaktan öteye bir iş yapmış olmayacağız. Yaptığımız işin gereğini yerine getirmek; günümüz şartlarını, dünyanın gidişatını, üniversitelerden beklenenin ne olduğunu çok iyi bilmekten geçiyor" dedi.

"YARARA DÖNÜŞEN BİLGİ VE TEKNOLOJİ ÜRETMELİYİZ"
Akademisyenlerin hazırladığı pek çok çalışmanın yayına dönüşmediğini, yayına dönüşenlerin ise pek çoğunun yarara dönüşmediğini kaydeden Prof. Dr. Bilgiç "Dünyaya hükmetmek isteyen güçlerin önüne geçmek için akademisyenler üzerilerine düşeni yapmalıdır. Yarınlarımızı düşünerek yarara dönüşecek bilgi ve teknolojiyi üretmeliyiz" ifadelerini kullandı.

"PROJE KAYNAKLARIMIZ BUGÜN İTİBARİYLE 40 MİLYON TL CİVARINDA"
ARGE ve inovasyon çalışmalarını arttırdıklarını işaret eden Rektör Sait Bilgiç, sanayinin istenen güce ulaşması ve üniversite şehir iş birliğini sağlamak için çalışmalar yaptıklarını da söyledi. Prof. Dr. Sait Bilgiç, devamında şunları söyledi: "Bu nedenle Teknoloji Transfer Ofisini uyumlu, esnek, kaynaştırmayı sağlayacak bir kurum hâline getirmek için nitelikli insan kaynağına da önem vererek yeniden yapılandırıyoruz. OMÜ bu iş birliği hamlelerini, AR-GE altyapısını güçlendirmeyi, proje üretme kapasitesini arttırmayı sağlayarak koordine etmeyi öngörmektedir. Hâlen yürütmekte olduğumuz projelerin bütçe kaynakları bugün itibariyle 40 milyon TL civarındadır" dedi. Sektörel iş birliklerinin önemin farkında olduklarını da belirten Bilgiç, Teknopark'ı da bu anlayışla yeniden yapılandırmaya başladıklarını belirtti.

"ÜNİVERSİTE DANIŞMA KURULU’NUN 2. PROJESİ YOLDA"
Üniversitelerin temel görevlerinden biri olan eğitim alanında altyapı güçlendirme çalışmalarını stratejik planlarına dahil ettiklerini açıklayan Prof. Dr. Sait Bilgiç, 2018 yılına kadar bu husustaki bütün altyapı eksikliklerini tamamlayacaklarını söyledi.Üniversite-sanayi-şehir bütünleşmesi için oluşturulan Üniversite Danışma Kurulu’nun da çok olumlu sonuçlar verdiğini kaydeden Rektör Bilgiç, bu kurul sayesinde gerçekleşmek üzere olan ağız sütü projesinin yanında Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak 2. bir proje girişimine başlandığını dile getirdi.

"ULUSLARARASILAŞMA DÜZEYİMİZ TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE"
Uluslararasılaşmaya verdikleri önemin altını çizen Rektör Prof. Dr. Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üniversitelerin gelişmesi için bu husus önemli hâle gelmiştir. Dünya genelinde 4 buçuk milyon öğrenci hareketliliği var. Bu öğrencilerin yaklaşık 800 bini ABD'de eğitim alıyor ve bu ülkeye sağladıkları kaynak 30 milyar dolar civarında. Türkiye'de ise 110 bin uluslararası öğrenci var. OMÜ olarak uluslararasılaşmayı strateji olarak ön plana almamızın avantajıyla Türkiye genelinde yüzde 1 olan uluslararasılaşma düzeyi bizde yüzde 4'ü geçmiş durumdadır. Amacımız bu rakamı en kısa zamanda yüzde 10'a çıkartmaktır."

"YAŞANABİLİR VE ENGELSİZ OMÜ"
Kampüsün yaşanabilir ve güzel olması, engelli öğrencilerin hiçbir engele takılmadan eğitimlerini sürdürmeleri için yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Rektör Bilgiç, ayrıca sağlık ve havacılık alanında yapılan çalışmaları da katılımcılarla paylaştı. Bilgiç, 130 yataklı Onkoloji Hastanesi, Havza Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ve Merkez Kütüphane’nin çok yakın bir zamanda hizmete açılacağını müjdeledi.

"BÖBREK NAKLİNDE ÖN PLANDAYIZ, KORNEA NAKLİNDE BÖLGEDE TEKİZ"
OMÜ'nün sağlık alanında öne çıkan çalışmalarını da sıralayan Sait Bilgiç "Böbrek nakliyle ön plan çıkıyoruz. Kornea nakli Karadeniz'de sadece bizim Tıp Fakültemizde yapılıyor. Karaciğer transplantasyonu çalışmalarını en kısa zamanda yeniden başlatacağız ve bunun için gerekli adımı attık." diyerek organ naklinin önemine de dikkat çekti.

“ÖĞRENCİLERİMİZ BİZE YENİ ENERJİ VE HEYECAN KATTI”
OMÜ'ye yeni katılan öğrencilere de seslenen Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç "OMÜ ailesine katılmanız bize yeni bir enerji ve heyecan kattı. Yeni gelen öğrencilerimiz ve bütün öğrencilerimizin bilmesini istediğimiz şeyler de var. Eğer sizler dünyadaki gidişatı görmez, sadece sınıf geçmek için çalışırsanız gerçek anlamda bir vatansever olamazsınız. Bunun birtakım sorumlulukları var. Hem kendi alanınızda çok iyi yetişip donanım sahibi olmalısınız hem de sizi hataya düşürecek yanılgılardan uzak durmanız gerek. 15 Temmuz'un üzerinden çok fazla zaman geçmedi. İradelerini başka birilerine teslim eden 10 binlerce insanın sonu vatan hainliği oldu. Bu nedenle birey olarak özgür kalmaya dikkat edelim. Unutmayın Allah hepimizi tek tek sorguya çekecek" diye konuştu.

“OMÜ NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜNÜ TOPLUMA KAZANDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYOR”
Açılışta konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak da “ İlimizin incisi OMÜ adına hepinizi selamlayarak konuşmama başlamak istiyorum. Bilindiği üzere üniversiteler evrensel değerler ışığında bilimsel düşüncenin yerleşmesine öncülük eden, ulusal ve uluslararası araştırmalarla özgün yayınlar üreten, kalkınmada anahtar rol üstlenen kurumlardır. Aynı zamanda üstün nitelikli, kişilikleri gelişmiş, sosyal bireyleri ve bilim adamlarını yetiştiren, toplum yararına araştırma yapıp toplumun gelişmesine yol gösteren yapılardır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlülüğüyle başlayan çağdaş ve bilimsel üniversite projesi cumhuriyetimizle birlikte hızla gelişmiş ve bugün yurdumuzun her yöresine yayılarak toplumsal kalkınmamızın temel unsurlarından biri hâline gelmiştir. OMÜ kurulduğu 1975 yılından beri çağdaş bir yaklaşımla eğitim öğretim ve araştırma hizmetlerini yerine getirmekte ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün topluma kazandırılması için çalışmalar yürütmektedir. Bu bağlamda asıl hedef kitlemiz olan öğrencilerimizin hem kendi hayallerini hem de ülkelerinin hayallerini gerçekleştirebilmek için azami ölçüde gayret sarf etmesi gerekmektedir.” dedi.

“BİLGİ ÜRETEN BİR TOPLUM OLMAK ZORUNDAYIZ, TÜRKİYE BURADAN AYAĞA KALKACAKTIR”
Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ise “Bugün güzel Samsunumuzun ve Türkiyemizin değerli üniversitelerinden OMÜ’nün 42. yılında eğitim-öğretim açılış törenin de bir aradayız. Bilimin sonuçları insan ve toplum hayatları üzerinde çok önemli roller oynamaktadır. Eğer bugün bu dünya coğrafyası üzerinde onurumuzla ve gururumuzla başımız dik yaşayacaksak ve insanlığa da bir faydamız olacaksa bilgi üretmeliyiz. Bilgi üreten bir toplum olmak zorundayız. Türkiye buradan ayağa kalkacaktır. Bu büyük ülke yoluna güçlü bir şekilde devam edecekse bilginin gücünü yakalayarak devam edecektir, bilgi gücün kaynağıdır. Bilgi, gücü üretmek için kullandığımız tek yol. Bileceğiz, bilgiyi üreteceğiz ve güçlü olacağız. İşte bu bilim yuvaları yani üniversiteler bu rolü üstlenmişlerdir.” şeklinde konuştu.

“SAMSUN’DA ARTIK İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTEYE İHTİYAÇ VAR”
Konuşmasında Samsun’a açılması düşünülen ikinci üniversite hakkında da bilgi veren Sağlık Bakanı Ahmet Demircan “OMÜ 42 yaşında oldu. Artık Samsun’da tek olmamalı ve yalnızlık hissetmemeli. Samsun’da artık ikinci bir üniversiteye ihtiyaç var. Samsun inşallah önümüzdeki günlerde bu konunun nihayetlendiğini görecek, bu konunun üzerinde çalışıyoruz, henüz kesin bir tarih vermemekle beraber kısa bir süre içinde ilimiz ikinci bir üniversiteye kavuşacaktır.” dedi.

“ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER ÜLKEMİZİN BARIŞ ELÇİLERİ OLACAKLARDIR”
Öğrencilere de seslenen Bakan Demircan, uluslararası öğrenci sayısının yüzde 4,5 civarında bir rakamı yakalamış olmasının önemli olduğunu vurgulayarak “Yüzde 10 hedef olmalı, bunu şunun için söylüyorum: Türkiye burada bu coğrafyada bir barış adası, hem de bu coğrafyanın merkezi konumunda. Türkiye’ye dışarıdan gelecek olan öğrenciler bizim burada çok değerli misafirlerimiz. İnanıyorum ki onlar buradan ayrıldıklarında bu güzel ülkenin, barışa sahip çıkan hiçbir ülkeye karşı olumsuz tutumu olmayan ülkemizin barış elçileri olacaklardır. Onların sayılarının artması bizlere onur ve gurur verir.” değerlendirmesinde bulundu.

“AKLINIZI VE İRADENİZİ KİMSEYE TESLİM ETMEYİN”
İnsan iradesi ve aklının onu diğer canlılardan ayıran en önemli özellik olduğunu da hatırlatan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özelikle sizlere söylüyorum aklınızı ve iradenizi kimseye teslim etmeyin. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik budur. Aklı ve vicdanı hür tutmak memleketine, milletine, sözleşmesine, anayasasına sadakat üzerinde millî beraberlik tesis etmek esastır. Ben bu vesileyle OMÜ’nün 42 yılında yeni eğitim ve öğretim yılının öğrencilerimize, öğretim üyelerimize, tüm ülkemize ve Samsunumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a konuşmasının sonunda Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Seramik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Yasemin Kurt kendi yaptığı cam-seramik çalışmayı hediye ederken, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç de fidan sertifikası ve çiçek takdim etti.

Açılış Töreni, OMÜ Devlet Konservatuarı Geleneksel Türk Müzikleri Ana Sanat Dalı öğretim üyesi Doç Dr. Serhat Yener yönetimindeki Türk Sanat ve Halk Müziği Topluluğu’nun sahne almasıyla devam etti.

Ardından sahne alan Türkçe Eğitim Bölümü 4. sınıf öğrencileri Nuray Yılmaz ve Recep Kıyıcıoğlu'nun icra ettiği "Türküler Dolusu" başlıklı şiir dinletisi de törene renk kattı.

Müzik ve şiir dinletisinin sonrasında bilim ve teşvik ödüllerinin sunumuna geçilen törende, OMÜ tarafından yürütülen uluslararası kaynaklı en yüksek bütçeli ilk üç proje sahibine ödüllerini Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, OMÜ tarafından yürütülen ulusal kaynaklı en yüksek bütçeli ilk üç proje sahibine ödüllerini Samsun Valisi Osman Kaymak ve patent başvurusu onaylanan akademisyenlere ise ödüllerini AK Parti Samsun Milletvekilleri Akif Çağatay Kılıç ile Orhan Kırcalı takdim etti.

OMÜ 2017-2018 Akademik Açılış Töreni, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet'in "Akademik Liderlik" konulu açılış dersini vermesiyle sona erdi. Açılış törenin ardından Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir resepsiyon da düzenlendi.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendisini ısıran köpeğe ateş eden polise soruşturma
Kendisini ısıran köpeğe ateş eden polise soruşturma
15 aylık Zeynep, buzdolabında boğuldu
15 aylık Zeynep, buzdolabında boğuldu