GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-07-2020 10:12   Güncelleme : 21-07-2020 10:12

Samsun OMÜ'de 3 hastaya karaciğer nakli yapıldı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 3 hastaya, organ bağışından sağlanan karaciğerler nakledildi.

Samsun OMÜ'de 3 hastaya karaciğer nakli yapıldı

Samsun OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  "Öğretim üyesi Oğuzhan Özşay liderliğinde kalabalık bir ekip tarafından yürütülen karaciğer nakillerinin pandemi sürecinde de devam ettirilmesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Tıp Fakültesi adına önemli bir başarıdır" dedi. 

Bilgiç, 2020 yılı bitmeden sadece kadavradan değil canlıdan canlıya karaciğer nakli yapabilmek için gerekli uzman ve teknik altyapının tamamlanması için çalışmalara başlandığını da ifade etti.
 
Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi  Oğuzhan Özşay ise organ nakli bekleyen birçok hastanın bulunduğunu ve bu süreçte 3 hastaya başarılı karaciğer nakli yapıldığını belirtti. Özşay, Sağlık Bakanlığının pandemi sürecinde yayınladığı ve organ nakillerinde uyulması gereken tedbirler çerçevesinde gerçekleşen başarılı karaciğer nakillerinden sonra hastaların iyileşerek hastaneden taburcu edildiklerini söyledi.

SAMSUN HABER HATTI